Za čtrnáct dní budeme mít 50 tisíc nakažených za den, predikuje Jaroslav Flegr. Promluvil o reinfekci omikronem

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 1. 2022

V Česku se šíří varianta koronaviru s názvem omikron. Vzhledem k její vysoké nakažlivosti odborníci předpokládají, že počty nakažených prudce vzrostou, obzvláště pak proto, že tato varianta umí obejít imunitu vzniklou proděláním nemoci i očkováním a začnou se tak množit případy reinfekcí. Evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) očekává, že už za dva týdny budou denně počty nakažených velmi vysoké. "Tou dobou budeme na 50 tisících nakažených za den, ve skutečnosti jich bude mnohem víc, ale my jich víc asi nezvládneme vytestovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Z dosavadních poznatků ze zahraničí vyplývá, že přestože je omikron nakažlivější než dosud známé varianty, neměl by způsobovat tak těžké průběhy a dostávat nakažené masivně do nemocnic. Přesto ho není radno podceňovat, protože právě jeho vysoká nakažlivost může způsobit, že v karanténě bude souběžně mnohem více lidí, než kolik do izolace posílaly předchozí varianty. Epidemie v Česku postupně sílí zhruba od začátku roku. Zatímco v posledním týdnu loňského roku přibylo necelých 36.000 potvrzených nákaz, v prvním týdnu letošního roku to bylo asi 47.000 nově nakažených. Na podobná čísla se přitom podle profesora z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy můžeme dostat už brzy nikoliv za týden, ale za jediný den.

"Jaký tady bude stav za měsíc, to se nedá předpovídat. Dá se však předpovídat, jaká bude situace zhruba za čtrnáct dní. Tou dobou budeme na 50 tisících nakažených za den. Ve skutečnosti jich však bude mnohem víc, ale my jich víc asi nestihneme vytestovat. Jde o to, jak dlouho se budeme držet na tak vysokých číslech. V ostatních zemích, kde to nyní sledujeme, se růst počtů infikovaných zalomí zhruba při dosažení čtyřnásobku počtu z podzimní vlny a počty nakažených zase poměrně rychle padají.  Rychlost poklesu je však menší, než rychlost vzestupu. Problém je, že všechny země, kde jsme omikronovou vlnu zatím pozorovali, jsou proočkovanější než my. Právě proto nedokážu odhadnout, jak to bude za měsíc. Kdybychom měli proočkovanost jako v Anglii, tak budeme za měsíc zase zhruba na číslech jako dnes nebo jen malinko vyšších. Za současné situace to odhadnout nelze, protože nevíme, jak se bude chovat špatně proočkovaná země jakou je Česko," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr, jakým směrem se bude omikronová vlna v následujících dnech ubírat.

Například v neděli testy potvrdily 7235 nových případů koronaviru, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce listopadu. Denní přírůstek nově nakažených na webu ministerstva ale nezahrnuje takzvané reinfekce, tedy případy opakované nákazy u dříve pozitivně testovaného člověka. Reinfekcí v poslední době postupně přibývá a na vině je fakt, že omikron je schopný obejít imunitu z prodělání předchozích variant i očkování. Pokud se ovšem nakazíte omikronem, reinfekci tímto kmenem byste v nejbližších měsících očekávat nemuseli.

"Omikron dokáže překonat imunitu vyvolanou kteroukoli z předchozích variant. Ti, kteří prodělali nemoc nebo byli očkovaní jsou na tom z hlediska nákazy omikronem skoro stejně, jako ti, kteří to neprodělali nebo nebyli očkovaní. Z hlediska závažnosti průběhu jsou na tom ovšem mnohem líp ti, kteří prodělali nemoc nebo byli očkovaní. Důležité ovšem je, že imunitu proti omikronu už omikron ani žádná z dosavadních mutací nepřekoná. Když už byl někdo nakažený omikronem, tak bude nejspíš poměrně dlouho imunní. Osobně bych odhadoval, že proti nákaze ho to bude chránit od tří do devíti měsíců podle věku. Starší osoby budou chráněny samozřejmě kratší dobu, mladší a středního věku dobu delší. Může se samozřejmě objevit nová varianta, která prolomí imunitu proti omikronu, já to ovšem neočekávám. Každopádně, proti vážnému průběhu covidu nás bude prodělaná nákaza či očkování chránit klidně rok, a patrně i déle. Alespoň částečná ochrana může klidně přetrvat i desetiletí," dodal evoluční biolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.