Chudoba v ČR: Zchudlo 94 procent zaměstnanců, uvedl statistický úřad. Došlo na slova Miroslava Kalouska, Alena Schillerová si netroufá lidem radit

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2022

Válka, uprchlická vlna, nejistota na světových trzích a vysoká inflace, to vše ve chvíli, kdy se ekonomiky států teprve začaly vzpamatovávat z pandemie koronaviru. I Česko zažívá komplikované období, což dokazují i aktuální informace Českého statistického úřadu, podle kterého se po zahrnutí inflace v prvním čtvrtletí snížila mzda 94 procentům všech zaměstnanců. Exministryně financí Alena Schillerová (58) pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že si lidem netroufá radit, Miroslav Kalousek (61) mluví o naději, že zase začneme bohatnout.

Ta zpráva se neposlouchá dobře. Reálně, tedy po zahrnutí inflace, se v prvním čtvrtletí snížila mzda 94 procentům všech zaměstnanců. Polepšilo si jen zhruba 115 tisíc zaměstnanců, tedy zhruba tři procenta, v peněžnictví a pojišťovnictví a na trhu nemovitostí.

Nejvíce reálně mzdy klesly zaměstnancům ve veřejné správě, ve zdravotní a sociální péči a ve vzdělávání. Na tiskové konferenci o tom informovala vedoucí oddělení statistiky práce Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jitka Erhartová.

Prakticky tak došlo na slova Miroslava Kalouska, že zchudneme všichni. "Řekl jsem, že zchudneme úplně všichni, ale 20 procent domácností, kterým hrozí energetická chudoba, si bez pomoci neporadí. To jsou ti, kteří se musí pomoci dočkat, ale nejde pomáhat všem, to zkrátka nejde," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

V té šťastnější skupině si pracovníci v peněžnictví polepšili o 4,2 procenta, zaměstnanci na trhu nemovitostí o 2,4 procenta. Na nule skončili podle ČSÚ pracovníci v ubytování, stravování a pohostinství. Ve veřejné správě reálná průměrná mzda klesla o 8,4 procenta, ve zdravotnictví o 7,6 procenta a ve vzdělávání o sedm procent.

Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové je v této situaci každá rada drahá, lidé znají svou ekonomickou situaci a z té musejí vycházet.

"Já jsem v tomto směru velmi konzervativní člověk, nikdy jsem nedoporučovala nějaké formy investičních fondů a dělat to ani nebudu. Svého času jsem jako ministryně financí prosadila takzvaný protiinflační dluhopis republiky, a kdo si ho stihl koupit, tak mi dá za pravdu, že teď jsou jeho výhody vidět. Obecně jsou vhodné investice do nemovitostí, ale kdo na to dnes má. Doba je špatná a já si v tomto směru nedovolím nikomu radit," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Reálné kroky, které mohou alespoň některým domácnostem pomoci, popsal pro ŽivotvČesku.cz ekonom Petr Studnička. "Energetická chudoba je způsobená zejména cenami energií a ti, kterých se to týká, by si měli prověřit, jestli nemají nárok na příspěvek na bydlení. Stát jim v tu chvíli může pomoci tím, že výrazně zjednoduší administrativní proces té žádosti. Ta má dnes asi dvanáct stran a je v ní spousta příloh," popsal. 

"Druhá možná pomoc z pohledu státu je mimořádné navýšení minimální mzdy. Ta se sice týká jen čtyř procent zaměstnanců, ale je na ni navázáno osm pásem zaručené mzdy a je to samozřejmě hodně provázáno i se systémem státní sociální podpory," dodal pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička.

Podle Miroslava Kalouska je ale důležité neztratit naději. "Protože jednou po tom chudnutí zase začneme bohatnout. To je jisté, jen nevíme, jak dlouho to bude trvat," uvedl s tím, že aktuálně je nutné nepodléhat panice. Zároveň přidal drobnou radu. "Šetřit na položkách, na kterých se šetřit dá, třeba že nebudu kouřit a chodit do hospody," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.