Zeman odchází jako africký diktátor. Čína a Rusko podpoří Babiše, až bude pod kontrolou, říká novinářka Alvarová

Prezident České republiky Miloš Zeman
Prezident České republiky Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 10. 2021

Průběh hospitalizace a případné politické odcházení prezidenta Miloše Zemana (77) bedlivě sleduje také česká novinářka a politická konzultantka Alexandra Alvarová (54), která dlouhodobě mapuje vliv Ruska a Číny na dění v evropském prostoru. Podle Alvarové se budoucím prezidentem může stát Andrej Babiš (67), východní mocnosti ho podpoří, až budou mít jistotu, že na něj mají vliv. "Pokud jde o mezinárodní scénu, tak nás veřejná prezentace či spíše utajování kolem hospitalizace prezidenta obratem poslalo mezi africké státy. Takto burleskně obtížně probíhají odchody afrických diktátorů," uvedla pro ŽivotvČesku.cz novinářka specializující se na manipulační techniky v internetovém prostoru.

Novinářka a spisovatelka Alexandra Alvarová se věnuje mapování technik, jakými jsou lidé manipulování v kybernetickém prostoru. Je přesvědčená, že Česká republika patří ke státům, v nichž chtějí svůj vliv upevňovat a prohlubovat Rusko a Čína. Děje se tak přes ekonomické investice, lanaření a ovlivňování podnikatelů a vědců, pronikání do digitálního prostoru nebo korumpování politiků.

Rusko a Čína se podle Alvarové nebudou chtít po odchodu Miloše Zemana vzdát svých pozic a momentálně vybírají náhradníka, který bude pojistkou pro jejich mocenské zájmy. Podle Alvarové by tou osobou mohl být končící premiér být Andrej Babiš (67). Podle politologů i sázkových kancelář tedy muž, který má reálnou šanci stát se prezidentem, ačkoliv svou kandidaturu oficiálně dosud neohlásil.

Ze Zemanovy dlouhé hospitalizace v Ústřední vojenské nemocnici lze podle Alexandry Alvarové vyčíst mimo jiné to, že ještě nebyl vybrán člověk, který Zemana na Hradě vystřídá.

"Pro mne to především znamená, že stále ještě není připraven náhradník za Zemana, kterého si tyto dvě vlivové agentury (Rusko a Čína, pozn. red.) pěstovaly po dlouhá léta. Nejspíše se rozhodly podpořit Andreje Babiše v momentě, kdy ho budou mít zcela pod kontrolou," sdělila pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na Zemanovo odcházení žena, která v současné době žije a pracuje v Kanadě.

"Veřejná prezentace či spíše utajování jeho hospitalizace nás obratem poslaly zpět mezi africké státy, pokud jde o mezinárodní politickou scénu. Takto burleskně obtížně probíhají odchody afrických diktátorů. Doporučuji britskou komedii Ztratili jsme Stalina," dodala pro ŽivotvČesku.cz Alexandra Alvarová, podle níž se ale Čína i Rusko bez Zemana do budoucna obejdou. "Hospitalizace Zemana pro ně neznamená kromě propagandistických komplikací nic významnějšího. Se Zemanem se v Evropě nikdy moc nepočítalo, proto ani nebyl nikam zván," vysvětlila svůj pohled novinářka, která pracovala také jako mluvčí KDU-ČSL.

Zda se postavení Česka v Evropě a v mezinárodní politice změní po jmenování nové vlády, předjímat nechtěla. Miloš Zeman ještě neřekl poslední slovo a cesta k demokratickému kabinetu pod vedením Petra Fialy (57) může být ještě dlouhá.

"Dokud není vláda sestavena a jmenován premiér, můžeme se dočkat obvyklé zemanovské ústavní travestie. Dělat si z ústavních zvyklostí a důstojnosti české politické scény trhací kalendář je součástí hybridní taktiky navykání Čechů na dříve nemožné. V tuto chvíli nám hradní scéna předvádí dokonalý prolog k horším hanebnostem, než je ukrývání nemohoucnosti hlavy státu. Z hlediska mezinárodní pozice se postavení České republiky dostalo po volbách do mírně příznivějšího světla v očekávání změn. Ovšem následná šaškárna s podpisem bude naši schopnost dostát spojeneckým závazkům a být partnerem značně podkopávat. Krok vpřed, dva kroky vzad," odhadla pro ŽivotvČesku.cz Alexandra Alvarová, jaké dopady na mezinárodní politiku budou mít tuzemské povolební třenice a taktika lidí napojených na Kancelář prezidenta republiky.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.