Žena jela do Prahy hlídat malé dítě. Formulář s razítkem policie odmítla. Názor právničky je jasný

Profimedia
Silniční kontrola Policie ČR – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 6. 3. 2021

Od 1. března platí omezení pohybu a do jiného okresu občan nemůže cestovat, pokud k tomu nemá důvod, se kterým zákon počítá. Výjimkou je například péče o dítě. Porodní asistentka z Fakultní nemocnice Bulovka Alžběta Samková si stěžuje, že policie tuto výjimku odmítla uznat a ona nemohla předat syna (5) na hlídání najaté chůvě. "Péče o dítě dovoluje přesun z okresu na okres," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz advokátka Daniela Kovářová.

Od 1. března platí zákaz pohybu mezi okresy, pokud k tomu občan nemá důvody, se kterými zákon počítá. Takovým důvodem je například péče o dítě. Porodní asistentka Fakultní nemocnice Bulovka Alžběta Samková na svém facebookovém profilu uveřejnila příběh o tom, že policie tuto výjimku ignorovala a odmítla respektovat potvrzené dokumenty.

"Měla papír, měla razítko, říkala jim, že jede hlídat dítě zdravotníkovi. Ať tam klidně zavolají, že jim to všechno potvrdí na porodním sále. Odpověď byla, že takhle to tedy nefunguje. Buďto pracovní smlouvu, nebo jsme to měli vyřešit tak, že jsme měli dítě poslat na 3 týdny pryč a hotovo. Druhá hlídka ji řekla, že kdyby si pro moje dítě jela a odvezla ho pryč na ty tři týdny, tak by ji pustili. Jako já dokážu snést všechno možný. Jsem český zdravotník. Umím držet hubu a krok a makat dokud můžu chodit a dýchat. Dělám to i za celkem směšný peníze, když se vezme v úvahu moje vzdělání, délka praxe a zodpovědnost. Ale už dost," uvedla Alžběta Samková.

Její najatá chůva cestovala z Liberce do Prahy. Alžběta Samková tvrdí, že ke vpuštění do hlavního města nepomohl ani doklad s razítkem nemocnice. "Vytištěný doklad přitom nebylo čestné prohlášení, nýbrž vyplněný formulář s požadovanými náležitostmi, a to včetně razítka od nemocnice," dodala Alžběta Samková, která je přesvědčená, že policejní hlídka postupovala v rozporu se zákonem.

Právnička a bývalá ministryně spravedlnosti Daniel Kovářová uvedla, že na péči o dítě se vztahuje výjimka. "Na to se vztahuje výjimka z vládního nařízení, péče o dítě dovoluje přesun z okresu na okres. Musíte ale doložit řádně vyplněným čestným prohlášením, že třeba musíte do práce a o potomka se vám nikdo jiný nemůže starat," uvedla pro ŽivotvČesku.cz advokátka Daniela Kovářová.

Zákaz cestování mezi okresy platí v České republice už čtvrtý týden. Pohyb lidí a dodržová...

Podle advokátky platí i to, že příbuzný či najatá chůva může dítě přijet hlídat do bydliště rodičů, když třeba rodiče musí odejít do práce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu