Změna času: Noc ze soboty na neděli bude delší. Psycholog Jeroným Klimeš ukázal na skupinu lidí, pro které to může být nekomfortní

Jeroným Klimeš
Jeroným Klimeš
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2022

Změna času z letního na zimní už pomalu klepe na dveře. V neděli 30. října se čas posune o 60 minut zpět, tedy ze 3:00 na 2:00, celkově si lidé tak hodinu přispí. Pro některé jedince může jít o nekomfortní záležitost. Podle psychologa Jeronýma Klimeše (55) posun času může nadělat problémy jen silně přecitlivělé skupině osob, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Astronomický čas bude ukotven na dalších pět měsíců - konkrétně do březnové neděle (26. 3.) roku 2023. "Změna času je asi takový efekt, jako když člověk přeletí z Prahy do Londýna, tedy posun o jedno pásmo. Pokud tedy není člověk vyloženě přecitlivělý, což ho může celkem »vykolejit«, měl by poznat posun o hodinu a přirozeně se s tím bez nějakých větších problémů srovnat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Podle plánu Evropské komise měly změny času už v loňském roce skončit, evropské země chtěly najít shodu v tom, který z časů zůstane zachován celoročně. Vlivem pandemie koronaviru byla ovšem jednání na toto téma odsunuta na neurčito, a proto se zatím v přetáčení ručiček na hodinách pokračuje. V loňském září pak vládní kabinet ČR schválil nařízení, podle kterého se bude v České republice letní a zimní čas nadále střídat, a to po nadcházejících pět let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.