Zoufalství a drsné manévry celní správy. Tereza H. je bez dokladů uvězněna v Pákistánu. Robert Šlachta popsal, co jí hrozí

Tereza H. zůstává i nadále v Pákistánu
Tereza H. zůstává i nadále v Pákistánu
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 12. 2021

Případ Češky v Pákistánu, která strávila kvůli obvinění z pašování drog více jak tři roky za mřížemi, měl mít šťastný konec. Tereza H. se dočkala osvobozujícího rozsudku a měla odletět zpátky do České republiky. Ale pákistánská celní správa se obrátila na Nejvyšší soud a odmítá mladé ženě vydat pas. Zásadní rozhodnutí, co bude dál, by mělo padnout už za pár dní. "Dokud setrvává na pákistánském území, je pořád v jejich moci. Česká republika nevydává, takže bychom ji určitě nevydali a pákistánské úřady by neměly žádné »páky«. Ale jestli celníci uspějí, všechno pro ni začne nanovo," řekl bývalý elitní policista Robert Šlachta (50) pro ŽivotvČesku.cz.

Na začátku listopadu přišel osvobozující verdikt odvolacího soudu, k němuž se Tereza H. snažila dlouhé měsíce dostat. V lednu 2018 ji celní správa na letišti v pákistánském Láhauru zadržela, v jejím cestovním zavazadle totiž našla zásilku téměř devíti kilogramu tvrdých drog. V Pákistánu strávila téměř čtyři roky a koncem listopadu se měla vracet zpátky do rodného Česka. Ale celní správa vyšla z celého případu v podstatě jako hlavní viník, kdy měla pochybit při práci na »místě činu« a zadržování důkazních materiálů. A tak se odvolali s tím, že jí odmítají vydat cestovní doklady.

Češka tak podala oficiální cestou žádost o vydání pasu, aby mohla odcestovat. S informací přišel server Expres.cz, který má mít zdroj přímo na místě v Pákistánu. "Celní správa se snaží celou věc co nejvíce protahovat. Do dnešního dne na žádost neodpověděli a jako důvod uvedli, že je jejich právník zaneprázdněný. Celní správa požádala soud o více času. Tereza svému právníkovi jasně řekla, že chce letošní Vánoce už strávit doma s rodinou a požádala ho, aby zařídil okamžité vrácení pasu, protože byla už vrchním soudem prohlášena za nevinnou," uvedl.

Podle bývalého elitního policisty Roberta Šlachty, který v letech 2008 až 2016 vedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), od srpna 2016 pak pracoval na Celní správě České republiky a před funkcí šéfa ÚOOZ zastával post vedoucího brněnské expozitury Národní protidrogové centrály, lze na případ pohlížet ze dvou rovin.

"Pokud bych byl na straně celníků, tak se přirozeně snažím obvinění bránit. Vrchní soud uvedl, že se dopustili procesních chyb, a tím pádem je Tereza H. nevinná. Celní správa si to samozřejmě nechtěla nechat líbit, což lze chápat. Je to stejné jako u nás, snaží se využívat všechny dostupné možnosti, dovolání se k Nejvyššímu soudu je ta úplně poslední. Ale musí si být jistí, že skutečně nic neudělali, respektive jakkoli nepochybili. Média uveřejnila informace, že mělo dojít k manipulaci s nalezenou drogou. Údajně to nebylo dobře zajištěno. Kdyby se něco podobného stalo v České republice, balíček s drogou se musí zajistit, nikdo s ním nesmí manipulovat, poté se sejmou veškeré stopy a musí se předat k odbornému zkoumání na znalecké pracoviště. Alespoň tisk informoval, že právě tohle nebylo provedeno. Právník Češky v Pákistánu na tohle upozornil a zpochybnil jednání celní správy, přičemž soud přistoupil na vznešené námitky k pochybnostem v případu a osvobodil ji. Přijde mi zarážející, že obzvláště žena by nepoznala téměř devět kilo v kufru navíc," řekl Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.

Mladá blondýnka se dostala do svízelné situace, protože bez dokladů logicky nevycestuje ze země. Vzhledem k tomu, jak má Česká republika nastavenou dohodu s Pákistánem, nemůže ze strany ČR čekat žádnou výraznou pomoc.

"Pokud to vezmeme z jejího úhlu pohledu, samozřejmě se snaží co nejdříve odcestovat z Pákistánu. Už mnohokrát se mluvilo tom, že tamní právo je svým způsobem nepředvídatelné. Ale dokud setrvává stále na pákistánském území, dá se říci, že je pořád v jejich moci. Nemáme žádné právní smlouvy s Pákistánem, pokud se však dostane do Česka, všechno pro ni bude výrazně jednodušší. Česká republika nevydává, takže bychom ji určitě nevydali a pákistánské úřady by neměly žádné »páky«, jak ji dostat zpět. Maximálně se vydává podle evropského zatykače, ale to jen velmi omezeně. Nevím, co by se muselo stát, abychom občana České republiky vydávali do jiného státu. U ní je prakticky nulové riziko. Pákistánci si moc dobře uvědomují, že jakmile bude zpět v rodné zemi, tak nemají šanci. Proto jí nechtějí vrátit pas," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz expert s téměř třiceti lety zkušeností u státní správy a nynější předseda občanského hnutí Přísaha.

Jestliže by došlo na nejhorší možný scénář, pak by Nejvyšší soud mohl rozhodnout ve prospěch pákistánské celní správy, která by tím dosáhla »očištění« svého jména a pro osvobozenou Češku by to znamenalo návrat na úplný začátek všeho.

"Začne všechno znovu. Nejvyšší soud by tím zrušil rozhodnutí vrchního soudu. V České republice se musí řídit rozhodnutím vyšší instituce, vyšší instance (příslušného orgánu, pozn. red.). Případ by se znovu vrátil a vše by začalo nanovo," dodal Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.