10 let od reportáže "Bába pod kořenem". Redaktor s kamerou navštívil důchodkyni Zdenu, která se zaklíněná mezi kořeny stromu zahřívala močí. Kandiduje za ODS a poradila mladým lidem

Autor: ŽivotvČesku | Bába pod kořenem
Rudolf Šindelář, Filip Mareš | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 9. 2022

Letos to je přesně 10 let, kdy televize Nova odvysílala dnes už legendární reportáž o Zdeně Novotné, která během dovolené s přáteli musela nechtěně přečkat noc v poloze na zádech, když se jí smekla při návštěvě lesa noha a celým tělem zapadla pod kořen stromu. Důchodkyně z Prahy se tak přes noc stala hvězdou Česka, dnes už jí nikdo neřekne jinak než »bába pod kořenem«. Změnilo se u ní hodně. Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz ji navštívil s kamerou. Sympatická seniorka dokonce prozradila, že v nadcházejících komunálních volbách kandiduje v Praze-Petrovicích za ODS.

"Jak se změnil můj život? Od prvního dne, co to bylo odvysílané, mě poznávají lidé. Nejen mladí, ale i dospělí. Letos kandiduji do politiky za ODS, ale v těch vzdálenějších pozicích," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Zdena Novotná, když se jí redaktor dotázal na to, jak jí reportáž změnila život. Zajímavostí je, že na známém portálu reportáž, kdy seniorka bojovala o svůj holý život, zhlédlo za dlouhé roky přes 1,1 milionu lidí.

Sympatická důchodkyně v reportáži ukázala, že české ženy nejsou z cukru - naopak dokáží přečkat i v téměř partyzánských podmínkách. Před deseti lety na dovolené v Řídelově na Jihlavsku se totiž vydala sama na procházku a stačilo jedno nešikovné šlápnutí, jak v reportáži Zdena Novotná uvedla, a pohodová dovolená se změnila na boj o přežití. Pádem se dostala pod kořen stromu. A co náhoda nechtěla, zaklínila se do takové pozice, že se nemohla prakticky hnout.

Chladnou noc žena nejenže přečkala tak, že se zahřívala vlastní močí, nejhorší na jejím pádu pod kořen stromu bylo, že si nemohla přivolat pomoc, která byla vzdálená pouhých 50 metrů. "Posttraumatická porucha v plném rozsahu po autonehodě. Když se leknu, tak přestanu mluvit," vysvětlovala tehdy v reportáži seniorka z Prahy.

Nepomohlo ani bouchání pěstmi do kořene stromu. Nic. Noc tak žena musela přečkat do rána zaklíněná v dosti nezáviděníhodné pozici. Reportáž nejsledovanější tuzemské televize měla ale dobrý konec. V ranních hodinách se ženu podařilo jejím přátelům najít.

V životě Zdeny Novotné alias »báby pod kořenem« se za 10 let změnilo mnohé. Na kameru redakce ŽivotvČesku.cz odpověděla na několik dotazů. Uvedla nejen to, že letos kandiduje v komunálních volbách za ODS, ale i třeba to, jak se jí od reportáže změnil život.

Zdena Novotná
Zdena Novotná
Foto: ŽivotvČesku

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.