100 dní od voleb: Andor Šándor promluvil o reálném pohledu, jak si vláda Petra Fialy stojí. Babiš a Okamura jí dává za uši

Profimedia
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 15. 1. 2022

Vládní pětikoalice má v Poslanecké sněmovně většinu, opozice jí hned od začátku dává pořádně za uši. Tak vypadá běžnou optikou to, co lidé vidí. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a generála v záloze Andora Šándora (64), jak hodnotí první kroky vlády. Zcela upřímně mimo záznam uvedl, že jde o komentář, který nemůže odrážet to, zejména čas, kdy se tým sehraje, ale první pocity nemá problém sdělit. Proto uvedl, že současné kroky vlády nemůže ocenit na jedničku.

Nově jmenovaná vláda Petra Fialy se po jmenování prezidentem pustila do nelehkých výzev, o kterých věděla a měla, dle svého tvrzení, jasný plán. A to ať jde o covid, inflaci, energetickou krizi a další. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Andora Šándora jakožto zkušeného člověka se znalostmi ze zákulisí, jak by první kroky vládní osmnáctky, kterou premiér Petr Fiala složil a poslal do hry, hodnotil.

"Myslel jsem si, že start nové vlády bude lepší. Dospěl jsem k tomu po tvrzeních, jak má všechno nachystáno. Domníval jsem se, že to bude přesvědčivější. Také jsem očekával, že se nová vláda bude lépe profilovat a podle mě ji Babiš s Okamurou v roli opozice naprosto zaskočili svou razantností. A teď zcela odstoupím od míry toho, zda oba mluví pravdu či nikoliv, ale jak to vypadá. A způsob, jak to opozice dělá, novou vládu zaskočil a překvapil, včetně toho, jak proti opozici vystupuje exministryně Alena Schillerová. Také pak, myslím si, že aktuální problém s Janem Farským ukazuje, že musel vědět od jara, že za svým cílem jde, musel vědět, že tady minimálně půl roku nebude a nechal se zvolit předsedou Poslaneckého klubu, to si myslím, že není vůči lidem fér. Chápu vše, jen se neumím smířit s papaláškými manýry," řekl pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor, z jehož hlasu bylo cítit, že nechce věřit, jak se Jan Farský v 21. století postavil ke svým zájmům tak, že by je měli de facto platit občané.

Redakce ŽivotvČesku.cz pak dále generála v záloze a někdejšího šéfa tajné vojenské služby požádala, zda by mohl novou vládu oznámkovat, a to i za stavu, kdy se k moci dostala teprve 17. prosince loňského roku, což je krátká doba. Přesto od voleb uplynulo více než tři měsíce a složení vlády Petra Fialy muselo zcela jasně tušit, do čeho jde.

"My jsme na vojně byli zvyklí na hodnocení každý měsíc od začátku, jak jsme si jako jednotlivci, potažmo jako celek a tým vedli. A v tuto chvíli bych hodnotil první měsíc vlády Petra Fialy, a budu to rád dál sledovat, že oproti tomu, jaká rétorika vedla k moci, že se své úlohy zhostila s obtížemi," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze a politický komentátor Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu