120 případů delta mutace potvrzeno. S opatřeními se vrátíme o tři měsíce zpět, říká profesor z Univerzity Karlovy

Covid-19 - Ilustrační snímek
Covid-19 – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 6. 2021

Laboratoře potvrdily v ČR dosud 120 případů koronaviru varianty delta, dříve označované jako indická. Vyskytly se v Praze, Libereckém, Ústeckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Objevil se také první případ varianty lambda, která je dominantní v Peru. Vyplývá to ze zprávy Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu (NRL). Celkem bylo sekvenováno 4717 vzorků. "Delta má mnohem větší infekčnost, takže samozřejmě hodně z těch opatření, která zabírala, přestanou zabírat," okomentoval šíření mutace, dříve zvané indická, pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (63).

Z dalších variant bylo evidováno 65 případů beta varianty, takzvané jihoafrické, v několika nezávislých ohniscích a 21 případů varianty gama, dříve označované jako brazilská, v Praze, Brně, Mělníku, Hradci Králové a Pardubickém kraji. Ve Středočeském kraji se objevila zatím nezachycená varianta lambda, která je dominantní v Peru, její zdroj je pravděpodobně v Německu.

"Delta má mnohem větší infekčnost, takže samozřejmě hodně z těch opatření, která zabírala, přestanou zabírat. Budeme se s nimi muset vrátit o dva až tři měsíce zpátky," řekl k mutaci delta, které se odborníci obávají, uznávaný evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Dominantní v ČR je podle ředitelky NRL Heleny Jiřincové stále britská varianta. "V současné době je incidence pozitivit nízká, proto se může stát, že sekvenační centra budou muset ve sběru vzorků kooperovat a bude menší počet osekvenovaných vzorků v absolutním čísle, ale procento osekvenovaných vzorků vzroste," uvedla.

Odborníci se shodují, že pečlivé sledování výskytu nových variant a přednostní trasování jimi nakažených osob může bránit nástupu další vlny epidemie. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes uvedl, že varianta delta je nakažlivější než předchozí varianty viru. Její reprodukční číslo je podle něj osm, tedy od jednoho pozitivně testovaného se nakazí průměrně osm dalších lidí. U britské mutace, která v ČR převládla na začátku letošního roku, se reprodukční číslo zvýšilo o 0,4 až 0,7 bodů proti původnímu koronaviru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.