14 let od úmrtí herce Patricka Swayzeho: Na posledních snímcích měl vážit pouze 47 kilogramů

Herec Patrick Swayze
Herec Patrick Swayze
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2023

Svět se ponořil do hlubokého smutku, když se roznesla zpráva o úmrtí herce Patricka Swayzeho (†57). Tehdy miliony filmových fanoušků nechtěly uvěřit tomu, že prohrál svůj boj se zákeřnou rakovinou. Herec, který zazářil ve filmech jako Hříšný tanec, Duch nebo Hrozba smrti, zemřel 14. září 2009. Před pár týdny vdova po herci Lisa Niemiová (celým jménem Lisa Anne Haapaniemi) poskytla rozhovor pro internetový deník Today, v něm se ohlédla do jeho posledních dnů. Například uvedla, že stále cítí Patrickovu přítomnost, a to každý den. "Jeho hlas je v mé hlavě," sdělila.

Začátkem roku 2008 se u herce objevily zdravotní problémy a lékaři mu později sdělili krutou diagnózu - rakovina slinivky břišní. S prací skončit nechtěl, a tak i během natáčení seriálu Zvíře (v originále The Beast), kde hrál agenta FBI ve výslužbě, podstupoval chemoterapie. Zkoušel i experimentální medicínu, jak uvedl americký deník New York Times.

Před smrtí legendy se v americkém bulvárním časopise The National Enquirer objevily Swayzeho snímky. Z nich bylo patrné, že po roce boje s rakovinou slinivky značně zhubl. Časopis uvedl, že jeho váha byla 47 kilogramů.

V roce 1975 pojal za manželku spisovatelku, herečku a tanečnici Lisu Niemiovou, která s ním zůstala až do samotného konce. Spekulovalo se však o tom, že s ní prožíval náročné chvíle a podepsala se na jeho podlomené psychice.

Lisa Niemiová, která se v roce 2014 znovu provdala a žije na koňském ranči na Floridě, popsala, jaké byly první příznaky nemoci, které herci napověděly, že něco není v pořádku.

"Přišel ke mně a zeptal se, jestli jeho oči mají žlutou barvu. Měl nějaké zažívací potíže – bolesti, které neustávaly. Ale k doktorovi nás poslaly hlavně žluté oči. Nejprve rozhodl, že půjdeme až příští týden. Ale bylo mi jasné, že žluté oči znamenají problém. Řekla jsem mu, že půjdeme zítra. Když jsme byli v ordinaci, lékař se na něj podíval a okamžitě Patricka poslal na vyšetření CT (počítačová tomografie, pozn. red.). Pak jsme čekali 24 hodin na výsledky. Byla to opravdu těžká doba," popsala vdova po legendárním herci pro deník Today.

Patrick Swayze podlehl nemoci ve své losangeleské rodinné vile 14. září 2009 ve věku 57 let.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.