27 let v televizním Kalendáriu. Každou neděli, natáčení i se zlomeninami, říká Saskia Burešová

Hlasatelka Saskia Burešová
Hlasatelka Saskia Burešová
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 12. 2020

Její tvář i hlas má většina z nás nesmazatelně spojeny s televizní obrazovkou. Saskia Burešová (74) je stálicí veřejnoprávní televize. Už za pár týdnů to bude přesně 28 let, kdy prakticky bez přestávky uvádí pořad Kalendárium. "Byly díly, které jsem natáčela i se zlomeninami či s horečkami," ohlédla se pro ŽivotvČesku.cz držitelka několika ocenění v kategorii hlasatelka.

Od roku 1993 uvádí pořad Kalendárium, vysílaný na stanici České televize v neděli dopoledne, ve kterém připomíná zajímavá výročí týdne. 

"Začalo to tuším v lednu 1993. A točím od té doby každý týden, každou neděli bez přestávky. Takže se zlomenou rukou, se zlomenou nohou, v horečkách. A když jsem říkala, ať někdo za mě zaskočí, tak jsem dostala odpověď, že to nejde, že divák je na mě zvyklý," řekla s úsměvem pro ŽivotvČesku.cz legendární hlasatelka Saskia Burešová, jejíž hlas poprvé zazněl v televizi zhruba před více než 50 lety.

"Co je úžasné, že dorůstají noví diváci Kalendária. A co mi dělá radost, že to má stále vysokou sledovanost a za celou dobu, já říkám, že to je taková univerzita života, se díky pořadu dozvídám stále nové a nové věci," zhodnotila pro ŽivotvČesku.cz Saskia Burešová, proč jí práce i po tak dlouhé době stále naplňuje.

V roce 1967 začala Saskia Burešová uvádět společně s Eduardem Hrubešem pravidelný čtrnáctidenní pořad určený pro vojáky základní služby, který se nazýval Poštovní schránka. Po okupaci Československa v srpnu 1968 byl pořad přejmenován na Dopravní magazín a ve své původní podobě zanikl. Poté začala oblíbená televizní tvář působit jako hlasatelka.

Kalendárium je dnes už televizní fenomén, který dokáže k obrazovce přitáhnou diváky všech věkových kategorií.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.