3 + 1: Miroslav Kalousek zhodnotil současnou vládu, řekl tři dobré věci a jednu špatnou. Poukázal na to, že chudé domácnosti budou přispívat těm bohatším

Premiér Petr Fiala a bývalý poslanec a člen TOP 09 Miroslav Kalousek
Premiér Petr Fiala a bývalý poslanec a člen TOP 09 Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2022

Poslední květnový průzkum celkem jasně ukázal, že z ústavních institucí mají Češi nadále největší důvěru v obecní zastupitelstva. Věří jim téměř dvě třetiny obyvatel - podobně jako starostům. Následují krajská zastupitelstva a hejtmani. Důvěru v prezidenta má 38 procent obyvatel a ve vládu 35 procent. Nejnižší důvěře veřejnosti se těší obě komory Parlamentu České republiky. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků jarního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Pro redakci ŽivotvČesku.cz zhodnotil právě současnou vládu Petra Fialy (58) bývalý zkušený politik Miroslav Kalousek (61), kdy poukázal na 3 dobré věci a 1 špatnou, kterou by současné vládní pětikoalici vytkl.

Prezident Miloš Zeman (77) v pátek 17. prosince 2021 jmenoval vládu Petra Fialy (57), čímž skončila minimálně na nějakou dobu éra Andreje Babiše (67). Vláda následně v lednu dostala důvěru a nový kabinet se pustil ihned do práce. Už po pár dnech a týdnech se dočkal překvapení. A to ať jde o inflaci či eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině a s ním spojenou migraci a další.

S politickou situací v zemi bylo letos na jaře spokojeno 21 procent lidí, zatímco loni na podzim to bylo 11 procent. Podíl nespokojených klesl z 55 na 51 procent, uvádí CVVM.

Miroslav Kalousek na dotaz redakce zhodnotil kabinet Petra Fialy, který si v červnu odškrtne půl roku u moci, kdy vyjmenoval tři věci, na které může být pětikoalice hrdá.

"První věcí, která je v pořádku a vyzdvihnu ji, tak zahraniční politika, na kterou konečně mohu být hrdý. Druhou věcí je, že vláda nepodlehla populistickým řešením k plošné regulaci cen. A třetí věc, že se snaží o deagrofertizaci státní správy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz spoluzakladatel a bývalý předseda TOP 09 a předtím KDU-ČSL, jehož první kroky do vysoké politiky směřovaly z role mluvčího někdejšího Občanského fóra (politické hnutí, které vzniklo dva dny po začátku »sametové revoluce« v roce 1989, rozpadlo se v roce 1991, pozn. red.).

Dále pak bývalý politik, jemuž po oznámení rezignace v lednu 2021 po dvaadvaceti letech ve Sněmovně přítomní poslanci napříč politickým spektrem tleskali vestoje, poukázal na jednu věc, kterou se vláda rozhodně chlubit nemůže.

"Tím je nekompetentní rozhodnutí »5000 do téměř každé rodiny«, které je v rozporu s předchozím bodem dvě. Kvůli němu totiž budou chudé domácnosti přispívat domácnostem bohatším," dodal pro ŽivotvČesku.cz ostřílený rétor a politický komentátor Miroslav Kalousek.

Pokud jde o průzkum spokojenosti s vládními činiteli, pak prezidentovi republiky důvěřovalo letos na jaře 38 procent respondentů, tedy o dva procentní body více než v minulém průzkumu. O dva body si polepšila také vláda, které věří 35 procent Čechů. Kabinet premiéra Petra Fialy má ale zároveň druhý nejvyšší podíl nedůvěry, a to 62 procent, zatímco v případě prezidenta Miloše Zemana je to 58 procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.