3 dárky, které byste neměli dávat dětem pod stromeček. Mohou být problém pro dítě i rodinu, říká psycholog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 12. 2020

Vánoce jsou svátky, kdy chtějí rodiče a rodina dětem nadělovat pod stromečkem to, po čem jejich ratolesti touží. Ale leckdy se pozapomene na důležitý fakt, že ne každý vysněný dárek, který se zrodí v hlavě dítěte, je tím pravým. Pro ŽivotvČesku.cz popsal psycholog nejhorší dárky, které se v českých rodinách objevují pod stromečkem možná často, ale vhodné rozhodně nejsou.

Vánoční svátky jsou spojené mimo jiné s obdarováváním a dárky, které se na Štědrý večer dávají pod nazdobený stromeček. Jenže především u těch pro děti je důležité dobře zvažovat to, jestli jsou vhodné. Některé sice mohou splnit dětské sny, ale ve skutečnosti dokážou napáchat více škody než užitku.

"První, co bych uvedl jako špatný vánoční dárek, jsou počítačové hry. Pro děti jsou návykové a »zabíjí« s nimi spoustu času – mnohdy třeba 4 hodiny denně, což je polovina pracovní doby dospělého člověka. Pokud už chtějí hrát nějakou hru, tak ať používají tu, která jim nabídne třeba výuku cizích jazyků," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog Jeroným Klimeš.

"Zadruhé jsou to všechny dárky, které jsou spíše práce pro rodinu, zmíním zvíře. Ukázkovým příkladem je pak pejsek. Toho dát jedině v případě, že jsou rodiče ochotní s ním chodit každý večer na procházku. Starali by se o něj zejména oni, proto si to musí dvakrát rozmyslet," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš další z příkladů nevhodných vánočních dárků pro děti.

"Jako třetí nevhodnou variantu vidím velký obnos peněz. Dárky bychom měli vnímat jako koření, které okoření Štědrý večer. Je to prostředek, jak okrášlit sváteční den. A pokud dětem dáte peníze, tak tu radost přesunete někdy na leden, únor. Peníze jsou oddálená radost. Pokud lidé chtějí volit jako dárek pro děti peníze, tak je dát někdy jindy, ale ne na svátky," dodal Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.