3 kroky k zastavení epidemie. Biolog Jaroslav Flegr zaútočil na úředníky. Už nás povraždili dost, říká

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra

Zdravotnická zařízení nadále čelí vysokým počtům hospitalizovaných a jejich kapacity jsou významně vytížené. V sobotu bylo v nemocnicích 8365 pacientů s covidem, z toho 1935 v těžkém stavu. Oproti předchozí sobotě vzrostl počet hospitalizací o 222 případů. I přes přísnější opatření zavedené od 1. března se nezdá, že by epidemie brzdila. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (63) by stačily 3 kroky, které by podle jeho slov situaci v zemi výrazně zlepšily.

K nedělnímu ránu bylo v Česku podobně jako v minulých dnech podle ministerstva zdravotnictví volných 12 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 25 procent standardních lůžek s kyslíkem.

Od začátku epidemie zemřelo v ČR 23.226 lidí s prokázaným covidem. V březnu zemřelo zatím 2475 nakažených, v průměru 190 denně. V únoru to bylo 144 případů úmrtí za den.

Podle profesora z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy by ke zlepšení situace pomohly 3 jednoduché kroky, které popsal pro ŽivotvČesku.cz. Nešetřil v nich úředníky, které viní z vysokého počtu obětí s covidem.

"Jde o tři jednoduché, v podstatě administrativní kroky, ke kterým, když se vláda odhodlá, dojde do měsíce k radikálnímu zlepšení a ještě do léta epidemii porazíme," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr, podle něj je důležité učinit toto:


1 - Vyhodit náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého a další ministerské promořovače. Už nás povraždili dost.

2 - Vyjmout veškeré preventivní testování z kategorie zdravotních úkonů a jeho financování z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. Počty denně prováděných PCR testů, které na rozdíl od testů antigenních jsou skutečným nástrojem prevence, vzrostou nejméně na 20 násobek. A zlevní pod 200Kč.

3 - Očkovat jak o život - to vyžaduje předat vakcinování se vším všudy do kompetence krajů. Ty už se o své lidi postarají.


Proti novému koronaviru se v Česku očkuje od loňského 27. prosince. V současnosti přednostně dostávají vakcínu senioři ve věku nad 70 let, zdravotníci a učitelé.

V sobotu zdravotníci aplikovali 16.400 dávek vakcíny proti covidu-19, což bylo o 4400 více než před týdnem. Rychlost vakcinace se odvíjí od počtu dodávaných vakcín, jejich množství se má razantně zvednout v dubnu.

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 976 případů koronaviru, nejméně od neděle 13. září. ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.