3 otázky a odpovědi s Václavem Hořejším: Na kameru profesor imunologie vysvětlil, jestli covid šíří očkovaný stejně jako neočkovaný

Autor: ŽivotvČesku | Václav Hořejší
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 11. 2021

Česká republika opět zažívá nepříznivý vývoj epidemie. Důvodem je podle odborníků zejména to, že populace není stále dostatečně proočkovaná. Průměrná týdenní incidence vzrostla na 458 potvrzených případů v přepočtu na 100 tisíc lidí. Zhoršují se statistiky úmrtí lidí s covidem, denní přírůstky pozitivních záchytů se pohybují lehce pod hranicí 10 tisíc. Redakce ŽivotvČesku.cz připravila třídílný seriál s profesorem imunologie Václavem Hořejším (72), v němž uznávaný odborník odpovídá na otázky ohledně očkování, covidu-19, mutace, ale také odhadl, jak to bude s epidemií v budoucnu.  

V každém díle pořadu, který redakce nazvala 3 otázky a odpovědi s Václavem Hořejším, čtenář dostane tři odpovědi na nejpalčivější témata současnosti.

V prvním díle redaktor portálu ŽivotvČesku.cz položil uznávanému odborníkovi tyto otázky:

  • Proč vakcína funguje pouze 6 měsíců a pak je potřebné přeočkování?
  • Šíří vir očkovaný stejně jako neočkovaný?
  • Jak dlouho se budeme muset proti onemocnění covid-19 očkovat?

A jaké byly odpovědi českého molekulárního imunologa, mikrobiologa, biochemika a vysokoškolského pedagoga? Na to se podívejte výše ve videu.

Pokud jde o epidemii, aktuální vývoj není z pohledu odborníků příznivý. Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 8419 nových případů onemocnění covid-19. Je to třetí nejvyšší denní nárůst od konce března. Hospitalizovaných s prokázanou koronavirovou infekcí je 2489, nejvíc za poslední půlrok.

Nemocniční péči vyžaduje podle posledních dat téměř 2500 lidí s prokázaným covidem. Stav 319 z nich lékaři hodnotí jako těžký. Naposledy bylo s koronavirem hospitalizováno víc lidí počátkem letošního května. Za poslední týden stoupl počet pacientů o více než 1100.

S covidem zemřelo v Česku od začátku epidemie 30 938 lidí. Tento měsíc přibylo do statistik již 131 úmrtí, v průměru tedy skoro 33 za den. Říjnový denní průměr byl 10,5 případu.

Profesor Václav Hořejší
Profesor Václav Hořejší
Foto: Nextfoto

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.