3 roky od smrti herce Jana Třísky. Byl to originál, hrál přirozeně, zavzpomínal režisér

Herec Jan Tříska
Herec Jan Tříska
Foto: nextfoto.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 9. 2020

Herec Jan Tříska (†80) byl legendou české umělecké scény a letos na podzim uběhnou tři roky od jeho tragické smrti. Osudným se mu stal jeho milovaný Karlův most, ze kterého 23. září spadl do Vltavy. O dva dny později, 25. září 2017, v Ústřední vojenské nemocnici v Praze zemřel. Na jeho osobu zavzpomínal pro ŽivotvČesku.cz režisér Tomáš Magnusek, který s fenomenálním hercem spolupracoval.

Jan Tříska byl neotřelou a výraznou tváří českého filmu a divadla. Ve svých rolích představoval řadu osobností. Některé ztvárnil natolik věrně, že v nich zůstane nezapomenutelným – například jeho postava zásadového učitele Igora Hnízda ve filmu režiséra Jana Svěráka Obecná škola, který byl dokonce v roce 1991 nominován na Oscara v kategorii zahraniční film.

Přes své úspěchy ve filmu však zůstával srdcem věrný především milovanému divadlu, na jehož scénách sehrál obrovské množství slavných představení a překvapoval širokou škálou emocí a hereckých poloh, které dokázal nabídnout divákům. Jeho jméno bylo spjato také se Shakespearovskými slavnostmi, kterých se pravidelně účastnil.

Legendární herec žil s manželkou Karlou Chadimovou (77) v posledních letech v Americe, ale už v jejich průběhu ho začaly trápit zdravotní problémy. Do rodných Čech se ale čas od času vracel, díky čemuž mohl natočit v roce 2017 třeba svůj poslední snímek Po strništi bos. Na podzim téhož roku ho čekalo natáčení hlavní role profesora ve filmu Na střeše. Ale 23. září se vydal na Karlův most, kde za záhadných okolností spadl do Vltavy a byl převezen ve vážném stavu do Ústřední vojenské nemocnice. O dva dny později svým zraněním podlehl.

Na českou legendu zavzpomínal i režisér Tomáš Magnusek (36), který s ním měl možnost spolupracovat na seriálu Stopy života. "Jan Tříska byl originál. Byl naprosto báječný v tom, že hrál zcela přirozeně. Věřili jste mu všechno - každé slovo, jak co zahrál. Pro mě byl věrohodný a výjimečný herec i člověk. Čest jeho památce," řekl známý režisér pro ŽivotvČesku.cz

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.