3 základní rozdíly mezi SARS-CoV-2 a chřipkou. Epidemiolog upřesnil, proč nám covid dělá větší starosti

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2020

I když se na první pohled může zdát, že je onemocnění covid-19, které způsobuje nový koronavirus SARS-CoV-2, totožné s běžnou chřipkou, ve skutečnosti tomu tak není. I když mají obě nemoci mnohé společné, ve spoustě věcí se od sebe liší. Rozdílná je délka inkubační doby, smrtnost i rychlost šíření.

Cítíte se nemocní a přemýšlíte, jestli se o vás pokouší klasická chřipka, anebo se u vás projevují příznaky infekce novým koronavirem, který způsobuje respirační onemocnění covid-19? Přestože si jsou obě nemoci v mnohém podobné, rozdíly mezi nimi jsou. Ne všechny jsou ale viditelné na první pohled.

Pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula rozklíčoval tři základní rozdíly. "Za prvé virus není sezónní, vyskytuje se celoročně. Za druhé má vyšší smrtnost než chřipka, zejména v rizikových skupinách. A za třetí velmi často má bezpříznakový průběh, a i když má pacient klinické příznaky, SARS-CoV-2 se šíří již den až dva před jejich výskytem, je tedy složité přenos odhalit a velmi snadno se pak šíří v populaci," popsal Roman Prymula v čem je nový typ koronaviru mnohem zákeřnější.

Když se podívám na průběh nemoci konkrétněji, tak i když jsou příznaky nemocí velice podobné - covid-19 se navíc vyznačuje dušností - jejich průběh se v mnohém liší.

Významným faktorem je rychlost přenosu. Chřipka má oproti koronaviru kratší inkubační dobu, která se pohybuje mezi 1 až 4 dny. V případě koronaviru to může být až 14 dní, jsou případy, kdy tomu bylo i 21 dnů, během nichž pacient nevykazuje žádné příznaky, pro své okolí je v tuto dobu ale nejvíce infekční. První projevy onemocnění se však mohou u pacientů projevit třeba už po 5 dnech.

Pokud jde o smrtnost, tak u chřipky se udává na 0,1 %, v případě koronaviru průměrná hodnota se podle odborníků pohybuje mezi 3 až 4 %. Konečné číslo však bude k dispozici až po překonání pandemie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.