4 chytré rady Jiřího Paroubka pro Jana Hamáčka, jak zvednou sociální demokracii ze dna

Nextfoto
Bývalý premiér Jiří Paroubek
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 7. 5. 2021

Pozici lídra před podzimními sněmovními volbami si drží koalice Pirátů a hnutí STAN. Pokud by se volby konaly v dubnu, získala by 27,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro duben. Vládní hnutí ANO se drží s 21 procenty na druhé pozici. Podporu voličů získala i oproti předchozímu měsíci i ČSSD, která by s 6,5 procenta v dubnu opět dosáhla na sněmovní křesla – v březnu se přitom v modelu Medianu pohybovala na 4 procentech. Podle někdejšího předsedy sociální demokracie a expremiéra Jiřího Paroubka (68) by se dalo ještě více zabojovat. Přes ŽivotvČesku.cz poskytl současnému šéfovi strany Janu Hamáčkovi (42) čtyři cenné rady.

Volby do sněmovny se v Česku uskuteční letos v říjnu. Vítězství koalice Pirátů a STAN ukázal i volební model agentury Kantar CZ. V modelu Medianu sesadili Piráti a STAN hnutí ANO poprvé v březnu, první příčku tak vítěz voleb z roku 2017 ztratil v průzkumech Medianu poprvé od března 2014. Aktuálně si výraznější podporu voličů by získala i oproti předchozímu měsíci i ČSSD.

Sociální demokracii by preferovala zejména věková skupina 35-44 let spolu se skupinou 65 a více let, dále lidé se základním vzděláním. Pro ministra a šéfa sociální demokracie Jana Hamáčka nebude vůbec jednoduché, aby strana v letošních volbách uspěla a nepropadla se.

Podle někdejšího šéfa strany a bývalého předsedy vlády Jiřího Paroubka je důležité mít vizi. "Myslím si, že to už není tak kritické. Jde o to, že dynamika nárůstu preferencí tady je," řekl pro ŽivotvČesku.cz Paroubek a poskytl 4 cenné rady pro ministra Jana Hamáčka, díky nímž by mohl získat ještě více voličů na svou stranu.

1 - Je důležité být konzistentní. "To znamená, když se v únoru mezi sebou ve straně »fackovali«, že tam byli velmi rozdílné názory na další postup, je jasné, že sociální demokracie šla preferenčně dolů. Teď je v podstatě ta skupina Petříčka a Netolického mimo hru, tak to lidé budou kvitovat," zdůraznil expremiér.

2 - Chce to mít jasný a atraktivní program. "Bez toho nepůjde," míní muž, který byl od 25. dubna 2005 do 16. srpna 2006 předsedou vlády České republiky

3 - Je potřeba zlepšit analytickou činnost, aby věděl, co lidé skutečně chtějí. "Tedy to, co jsem věděl já, protože jsem měl každý měsíc přesné průzkumy veřejného mínění a mohl jsem se zaměřit na kalibraci toho, co lidé chtějí slyšet a o čem chtějí mluvit," upřesnil Jiří Paroubek.

4 - Zajímavé postavy a jména na kandidátkách. "Tedy výběr lídrů v pěti největších krajích. Tam musí být figury, které budou »zvonit«," dodal Paroubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu