5 až 10 procent lidí: Roman Prymula vysvětlil, proč se u některých lidí po očkování nevytvoří protilátky
Do České republiky na konci prosince dorazila první zásilka vakcíny na covid-19. Šlo o asi 9 750 dávek. Polovina byla umístěna do Fakultní nemocnice Motol, odkud zamířila do dalších tří pražských nemocnic. Zbytek převzali ve Fakultní nemocnici Brno, z té šla část do Fakultní nemocnice u svaté Anny. Odstartovalo tak podle plánu samotné očkování. A právě preparát proti covidu je velkým pomocníkem, který má potlačit současnou epidemii. Jenže u některých lidé se protilátky nevytvoří. "Dostatečné hladiny se nevytvoří u 5 až 10 procent obyvatel," upřesnil bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.
Situaci v zemi by mohlo zlepšit očkování. Některé krajské nemocnice už začaly s očkováním zdravotníků. Přednost před běžnou populací mají podle očkovací strategie také hospitalizovaní senioři, lékaři nebo lidé v domovech pro seniory. Na očkování se mohou od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku a následně od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé Česka. Očkovací termín dostanou podle různých kritérií a faktorů.
Špatnou zprávou je, že u některých lidí se i po očkování nevytvoří dostatek protilátek. "Biologie není matematika, takže nikdy nezareaguje 100 % osob stejně. Například i u klasické hexavakcíny jsou až 4 % očkovaných, kteří protilátky nevytvoří. S tím musíme počítat i zde. Dostatečné hladiny se nevytvoří u 5 až 10 procent obyvatel. Je to způsobeno dominantně genetickou predispozicí," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný epidemiolog Roman Prymula s tím, že v Česku už bylo očkováno zhruba 15 tisíc lidí. Zatím nikdo neměl vážné vedlejší účinky.
"Zatím bylo očkováno jen několik tisíc lidí, takže nemám informace o tom, že by se vyskytla nějaká závažnější reakce. Výskyt závažných alergických reakcí v USA byl u 7 lidí na 1 milion očkovaných," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.