5 let po prezidentské milosti to nenechává být. Jiří Kajínek promluvil o obnově procesu a nových důkazech dvojnásobné nájemné vraždy, za kterou byl odsouzen
Pravomocně odsouzený Jiří Kajínek (61) plánuje znovu požádat o obnovu svého procesu i přesto, že už je pět let na svobodě. V roce 2017 byl na základě prezidentské milosti propuštěn z vězení, kde si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus. K činu se nikdy nepřiznal a nadále odmítá vinu. Pro ŽivotvČesku.cz popsal, v jaké fázi se jeho snaha momentálně nachází.
Příběh Jiřího Kajínka začal v roce 1982, kdy se za vloupání do chat poprvé dostal do vězení. O tři roky později byl zbaven svobody podruhé, a to za bytové krádeže, nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele. V únoru roku 1990 byl propuštěn. Ne ale v rámci amnestie. Soud tehdy vyhověl jeho žádosti o prominutí zbytku trestu. Na svobodě se moc neohřál. Ve stejném roce »vyfasoval« 11 let za takzvané »elpaso«, kdy se dopustil loupežného přepadení policistů se zbraní v ruce, při kterém jim odcizil služební vozidlo.
V roce 1998 následovalo odsouzení, které vešlo do historie. Jiří Kajínek byl shledán vinným za dvojnásobnou nájemnou vraždu a jeden pokus vraždy a byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. Po více než 23 letech se nakonec dostal na svobodu, když mu 23. května 2017 prezident republiky Miloš Zeman udělil milost.
Muž, který byl po svém konečném odsouzení v roce 1998 převezen do Věznice Mírov, odkud se mu 29. října 2000 podařilo uprchnout, a který byl 8. prosince 2000 zadržen Útvarem rychlého nasazení v bytě pětinásobného vraha Ludvíka Černého, člena gangu orlických vrahů, který si odpykává doživotní trest, se nadále pokouší o obnovu procesu. Jiří Kajínek zásadně nesouhlasí s tím, že by kdy vraždil.
"Stále se samozřejmě snažím prokázat svou nevinu a docílit znovuotevření případu, nicméně u nás v Čechách je to dost běh na dlouhou trať. Ten systém je totiž nastavený tak, aby člověk, který je jednou pravomocně odsouzený, prakticky neměl šanci znovuotevření dosáhnout," popsal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek, pro kterého je očištění vlastního jména velmi důležité.
"Člověk by musel přijít se zcela novými důkazy, které by byly natolik silné, že by je soud nemohl smést ze stolu a musel by se jimi zabývat. Jakmile ale jeden důkaz použijete a soudu se nezdá dostatečný, už jej nikdy v budoucnu nemůžete použít znovu. Proto je potřeba s tím být opatrný, abych si nevyplýtval všechny argumenty zbytečně. Musím si zkrátka být jistý, že to bude stačit, přestože nyní mám takových důkazů k dispozici už několik," vysvětlil nejznámější bývalý český vězeň pro ŽivotvČesku.cz, jak prokazování nových skutečností u soudu probíhá.
"Bude opravdu těžké soud přesvědčit a počítám s tím, že se mi to ani nemusí podařit, stále ale doufám, že ano. Na druhou stranu, již před mým odsouzením přišlo svědčit devět svědků a osm z nich řeklo, že jsem to nebyl já. Poslední z nich, což byl Pokoš, řekl, že jsem to já byl, a tak soudce řekl, že určitě nelže, protože v síni je přítomna jeho matka a on by před ní nelhal. Z toho si jde udělat obrázek, jak náročné takové nové dokazování bude," dodal Jiří Kajínek pro ŽivotvČesku.cz.
Právě Vojtěch Pokoš (52), jediný přeživší útoku v roce 1993, byl jedním z klíčových svědků. Při události zemřel jeho starší bratr Julián Pokoš (†30), se kterým oba pracovali jako bodyguardi podnikatele Štefana Jandy (†27), který byl také zastřelen.
Štefan Janda měl vydírat podnikatele Antonína Vlasáka, který mu dlužil peníze, a ten si proto podle soudu Jiřího Kajínka za částku 100 tisíc korun najal k zastrašení Jandy. V zatáčkách nad plzeňskou věznicí Bory měl Kajínek Jandu i s doprovodem přepadnout a vyděsit, nicméně na všechny tři muže podle rozsudku vystřelil a dva z nich usmrtil.
I přesto, že byl pravomocně odsouzen, existuje řada lidí, kteří dodnes věří, že Jiří Kajínek toho dne nestřílel. Na základě těchto nejasností mu hlava státu udělila prezidentskou milost. Pokud by k tomu nedošlo, mohl by Jiří Kajínek žádat o podmínečné propuštění letos.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.