5 otázek pro Romana Prymulu: Epidemiolog promluvil o protilátkách, přeočkování a vakcinaci dětí

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2021

Očkování po prodělání nemoci covid-19, očkování dětí, přeočkování. Tato a mnoha další témata rezonují společností, lidé kladou otázky a odborníci se mnohdy nemohou shodnout na odpovědi. Při boji s relativně novou a ne zcela probádanou nemocí vyvstává řada otazníků a epidemiologové jsou v takové situaci nejspolehlivějším zdrojem relevantních informací. Pozvání k rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz přijal uznávaný odborník Roman Prymula (57).

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví vysvětlil, jak má postupovat člověk, který uvažuje o očkování proti nemoci covid-19 a proč je nutné vědět, zda se jeho tělo s koronavirem v minulosti už setkalo, či nesetkalo.

"To je skutečně velmi zásadní diskuze, která se vede na téma protilátek. Je zřejmé, že pokud člověk prodělá onemocnění, tak má v naprosté většině případů dostatečně vysoké hladiny, které přetrvávají i delší dobu. Proto se vyvíjel názor, jak často by měl člověk být přeočkováván, lépe řečeno, jak by měl být očkován po prodělaném onemocnění," řekl pro ŽivotvČesku.cz v úvodu video rozhovoru Roman Prymula k otázce, zda existuje riziko v případě, že člověk má vysoké hodnoty protilátek a nechá se naočkovat.

V současnosti data z Izraele ukazují, že hodnoty protilátek prudce klesají po devíti měsících od podání vakcíny. Na místě je tedy otázka, kdy dojde k přeočkování v České republice.

"My na základě našich dat zatím nevidíme velký pokles účinnosti vakcíny, pokud bychom ale brali v potaz, co se zjistilo v Izraeli, tak tady je zřejmé, že účinnost velmi rychle klesá a pokud by měla být někde těch 17 procent po devíti měsících, tak to už je natolik nízké číslo, že bude skutečně žádoucí přeočkovávat," upřesnil bývalý ministr zdravotnictví s tím, že interval přeočkování by měl být někdy mezi devátým až dvanáctým měsícem.

Roman Prymula výše ve video rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz dále odpověděl na dotazy, zda se dá očekávat další vlna epidemie, zejména v chladnějších měsících, ale třeba také, jaký je jeho názor na očkování dětské populace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.