Reklama:

5 pravidel pro správné skladování krmiva: Vyhněte se garáži, verandě i vlhkým prostorám!

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Se svolením Krmiva Pučálka
Prezentace klienta / Komerční sdělení | Upozornění pro čtenáře: Článek není redakčním textem, ale je komerčním sdělením klienta. Vydavatel portálu ŽivotvČesku.cz nezodpovídá za jeho obsah. Pro případné dotazy se obracejte na e-mail:
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2024

Správné skladování krmiva pro domácí mazlíčky je zásadní nejen pro zachování kvality a chuti potravin, ale také pro zajištění zdraví a pohody vašich psů a koček. Dejte si tedy pozor na obaly, protože nesprávně uzavřené granule či konzervy mohou vést ke ztrátě živin, kontaminaci či vzniku plísní. A to může mít negativní dopad na zdraví zvířat. Zde je pět základních pravidel, jak správně skladovat krmivo.

Reklama:

1. Uchovávejte krmivo v suchu a chladu

Krmivo pro domácí mazlíčky byste správně měli skladovat v suchém a chladném prostředí na tmavém místě. Vysoké teploty a vlhkost mohou urychlit proces zkažení a podporovat růst plísní či bakterií. Ideálním místem je proto například spíž nebo skříň, kde je stabilní teplota a nízká vlhkost. “Snažte se vyhnout umístění krmiva v blízkosti sporáku nebo topení, kde by mohlo dojít k zbytečnému přehřívání. Stejně tak by na něj nemělo svítit přímé slunce. Ideální je chladnější prostor, který má do 25 stupňů Celsia. Nedoporučuji ale krmivo skladovat například ani v garáži či na verandě. Krmivo má nízkou vlhkost a má tedy tendenci přijímat vlhkost z okolí. Primárně to pak může ovlivnit chutnost krmiva, které pak už nemusí být tak atraktivní. Je to jako s chipsy na stole druhý den. Sekundárně pak může přijmout vlhkosti natolik, že může plesnivět. Proto je i přes dobrý obal ideálně krmivo spotřebujte do dvou měsíců, maximálně do tří od otevření,” doporučuje odborník na krmivo a výživu domácích mazlíčků Martin Pučálka z rodinné firmy Krmiva Pučálka a dodává, že zkaženému krmivu můžete předejít také tím, že nebude kupovat vašemu psovi zbytečně obří zásoby a vyvarujete se možnosti napadení malými škůdci jako jsou myši. Vždy skladujte krmivo v interiéru, kde můžete kontrolovat prostředí.

Reklama:

2. Používejte původní obal nebo vzduchotěsné nádoby

Pamatujte na to, že dlouho otevřené granule se mohou kazit a mají tendenci žluknout.  Poznáte to podle zápachu typického pro žluklý tuk. “Většina výrobců balí suché krmivo do speciálních pytlů, které jsou navrženy tak, aby udržely jeho čerstvost. Tyto obaly mají často ochrannou vrstvu proti světlu, vzduchu a vlhkosti, což pomáhá chránit krmivo před oxidací a kontaminací. Pokud je to možné, nechte krmivo v původním obalu a umístěte ho do dalšího vzduchotěsného kontejneru pro maximální ochranu, radí Martin Pučálka. Pokud nemůžete skladovat krmivo v původním obalu, použijte vzduchotěsný kontejner. Tento kontejner ochrání krmivo před vlhkostí, světlem a vzduchem, které mohou způsobit, že krmivo ztratí chuť a živiny, nebo dokonce začne plesnivět. Skleněné, plastové nebo nerezové kontejnery s těsným uzávěrem jsou ideální volbou. Vždy se však ujistěte, že nádoba je pevně uzavřená.

3. Dodržujte doporučenou dobu spotřeby

Krmivo pro domácí mazlíčky má, stejně jako lidská potrava, omezenou dobu trvanlivosti. Před nákupem vždy zkontrolujte datum spotřeby a snažte se spotřebovat krmivo ve lhůtě spotřeby. Některé krmivo se prodává po spotřebě se slevou a zpravidla bude v pořádku, ale je nutné senzoricky ověřit, zda není krmivo plesnivé nebo žluklé. Po otevření balení sledujte doporučenou dobu spotřeby otevřeného produktu, která bývá uvedena na obalu. Starší krmivo může ztratit svou nutriční hodnotu a chuť.

4. Dbejte na hygienu

Při manipulaci s krmivem je důležitá hygiena. Pravidelně čistěte nádoby, ve kterých krmivo skladujete, aby se zabránilo hromadění starého zbytku krmiva nebo mastnoty, což může vést k růstu bakterií. Používejte čisté nástroje při servírování krmiva a pravidelně umývejte misky, aby byly vždy čerstvé a hygienické.

Obsah obrázku ořech, mísa, interiér, káva

5. Skladujte mimo dosah domácích zvířat a dětí

Zajistěte, abyste krmivo skladovali mimo dosah domácích zvířat. “Domácí mazlíčci mohou být zvědaví a snažit se dostat k jídlu, což by mohlo vést k přejídání nebo roztrhání obalu. Bezpečné uložení je tou nejlepší ochranou před možnou kontaminací,” doplňuje odborník z Krmiva Pučálka s tím, že dodržováním těchto pěti pravidel zajistíte, že krmivo pro vaše domácí mazlíčky zůstane čerstvé, chutné a nutričně bohaté, což přispěje ke zdraví a spokojenosti vašich zvířecích přátel.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: