50 korun na den. S tím musí vyžít vyměněná manželka s dětmi. Reality show ukáže podmínky, kdy si řeknete, že se máte lépe

Autor: TV Nova | Výměna manželek
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2022

Premiérový díl 15. řady Výměny manželek bude tentokrát doslova nabitý emocemi. Představí totiž rodinu se dvěma malými dětmi, které vyrůstají ve velice skromných poměrech. "Na den máme rozpočet padesát korun," svěří se před kamerami mladá maminka Tereza. O problému chudoby promluvil pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

V Nové Vsi pod Pleší žije Jakub (29), Tereza (20) a jejich dvě dcery Nikolka (2) a Kristýnka (2). Na mateřské je s dětmi doma tatínek, zatímco maminka pracuje ve skladu a snaží se rodinu uživit. Daří se to však jen s obtížemi, peněz se mladým manželům příliš nedostává, částečně také kvůli Jakubovým dluhům, které nadělal, když byl mladší. Proto je finanční odměna největší motivací, proč se dvojice do Výměny manželek přihlásila.

Protože je Jakub mužem v domácnosti, deset dní v cizí rodině stráví on a nikoli jeho žena. Pozná tak rodinu Adriany (39) a jejího partnera Zdenka (47), který si do vztahu přivedl dcery Katku (14) a Natálii (11), zatímco Adriana má s předchozím partnerem syny Šimona (9) a Matouše (4). Všichni společně žijí v Mikulově. Na povel má zde vše maminka, která však přiznává, že právě to je kamenem úrazu. Ostatní členové domácnosti si totiž zvykli na to, že se o vše postará. Adriana by tak ocenila, kdyby jí více pomáhali, a také kdyby jí partner Zdenek častěji dával najevo své city.

Když Adriana dorazí do Nové Vsi, překvapí ji, že na ni doma nečeká náhradní manžel, ale manželka Tereza. Obě ženy si však na tuto skutečnost velmi rychle zvyknou, a tak se nová maminka může soustředit na to, co ji v nové rodině nejvíce trápí. Mladá Tereza se jí totiž zdá velice nezkušená, a tak se rozhodne, že se jí pokusí za deset dní předat co nejvíce z toho, co při výchově dětí sama pochytila.

Ukáže se, že malá dvojčátka by potřebovala nejen více péče, ale také více jídla. Problémem je však napjatý rodinný rozpočet. "Máme na den jen 50 korun," přizná Tereza. Adrianu těžká situace rodiny zasáhne, a tak se rozhodne, že alespoň dětem zajistí pomoc přes charitu. Má sice strach, aby se to Terezy nedotklo, nedokáže si ale pomoci.

Lidí v podobné situaci je v Česku pochopitelně mnoho. O chudobě proto pro ŽivotvČesku.cz promluvil sociolog Vojtěch Bednář. "Samozřejmě se může stát, že se člověk do takové situace dostane. Důvodů je celá řada, daleko důležitější však je, jak se k celé situaci postaví. Pokud chce, existuje u nás celá řada možností, jak se dostat k potřebné pomoci," myslí si respektovaný odborník na mezilidské vztahy.

"Problém však je, že pro některé lidi jsou administrativní procesy spojené například s žádáním o příspěvky příliš složité. Někdo o tom, kde by mu mohli pomoci, vůbec neví. A jsou také lidé, kteří se stydí, a tak pomoc raději nevyhledají," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář s tím, že chudoba je stále velké stigma.

Mezi osmi očima bude ekonomická situace mladé rodiny velkým tématem. Je jen na Jakubovi a Tereze, nakolik si rady zkušenějšího páru vezmou k srdci a zda příště dokáží o pomoc na patřičných místech požádat sami.

Výměna manželek se na televizní stanici Nova vysílá již od roku 2005 a stále se těší velké popularitě. V prosinci loňského roku ji sledovalo přes 700 tisíc diváků starších 15 let, jedná se tak o jeden z nejsledovanějších pořadů. 

Diváky na něm nejvíce láká kontroverze a možnost nahlédnout do cizího soukromí, kterého se účastnící se rodiny vzdávají výměnou za 100 tisíc korun. Finanční odměna je velkým lákadlem zejména pro méně majetné rodiny, které poté často šokují poměry, ve kterých žijí.

Výměna manželek
Výměna manželek
Foto: Se svolením TV Nova

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.