60 procent je jídlo, ne 70, míní kulturistka Věra Mikulcová ohledně hubnutí. Otevřeně popsala, co se děje s tělem, když dopingový hříšník vysadí steroidy

Česká kulturistka Věra Mikulcová
Česká kulturistka Věra Mikulcová
Foto: Se svolením Věry Mikulcové
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 6. 2022

Nejlepší česká kulturistka Věra Mikulcová (39) mohla skončit v úplně jiném zaměstnání. "Jako dítě jsem chtěla být policistka," prozradila pro ŽivotvČesku.cz. Osud ji ale nakonec přece jen zanesl do světa fitness center a sportu. Co by poradila začátečníkům, prozradila pro redakci ŽivotvČesku.cz.

Nejúspěšnější česká kulturistka Věra Mikulcová, která pravidelně dráždí českou veřejnost tím, že na první pohled nepůsobí zrovna jako křehká květinka, je celý život oddaná sportu. V Jihlavě, kde i s přítelkyní Janou žije, společně provozují fitness centrum a neustále na sobě pracují. Představit si vrcholovou a úspěšnou sportovkyni jako malé dítě je tak poměrně náročné. A právě na dětství Věra Mikulcová pro ŽivotvČesku.cz zavzpomínala.

"Vždy jsem měla ráda sport a docela brzy jsem už přemýšlela o tom, že bych chtěla být vrcholovým sportovcem. Tím nemyslím někde ve školce, když děti přemýšlí, co budou dělat. Tehdy jsem asi ještě nevěděla. Ale na základce už jsem v tom docela jasno měla. Pokud bych si tehdy měla vybrat klasické povolání, chtěla jsem být policistka," přiznala s úsměvem slavná česká kulturistka, které postavu závidí nejeden muž.

"Jako malá jsem sbírala plyšáky, takže plyšová hračka mi udělala radost vždy," prozradila pro ŽivotvČesku.cz sympatická sportovkyně, co dalšího měla jako školou povinná v oblibě.

Nejraději však měla přece jen pohyb, zvláště volejbal a basketbal, ve kterém dokonce uvažovala o profesionální kariéře. Plán jí však nakonec okolnosti zhatily. Úraz kolene ji vyřadil z basketbalu, na druhou stranu ji však přivedl v rámci rekonvalescence do fitness centra, u kterého již zůstala.

Posilovna je pro řadu lidí vášeň na celý život. Pro ŽivotvČesku.cz proto kulturistka a fitness trenérka prozradila, co by poradila těm, kdo uvažují, že by si chtěli vyzkoušet nového koníčka. "Nejdřív je potřeba, aby věděli, co vůbec chtějí. Jestli chtějí hubnout, nebo naopak nabrat svaly. Já potom takovým lidem pomocí speciálního přístroje změřím hodnoty, jak na tom jsou, a potom společně připravíme plán a jídelníček podle aktuální kondice. Potom je dobré se postupně seznámit se stroji, k čemu slouží a jak je správně používat," popsala Věra Mikulcová pro ŽivotvČesku.cz cestu začínajícího fitness nadšence.

Navzdory rozšířenému přesvědčení, že při formování postavy a hubnutí je více než 70 % úspěchu založeno na jídelníčku, domnívá se zkušená trenérka, že to není tak docela pravda.

"Já bych ze své praxe řekla spíš 60 procent. Ono samozřejmě jde zhubnout jen stravou, ale potom to tělo nebude vypadat pěkně a člověk se stejně chtě nechtě ke cvičení dostane. Přijde mi lepší se do toho pustit zároveň, protože pohyb organismus dobře nastartuje pro lepší spalování a podobně," uvedla pro ŽivotvČesku.cz a vyvrátila tak jeden z častých fitness mýtů.

Sama Věra Mikulcová se nijak netají tím, že za jejím sportovním úspěchem kromě let systematické práce na sobě, odříkání a vhodného jídelníčku stojí také fitness doplňky stravy a užívání steroidů, které sportovci využívají k tomu, aby rychleji získávali svalovou hmotu. Řadu lidí tak napadne otázka, zda musí sportovec v užívání těchto látek, kolem kterých panuje poměrně velká kontroverze, pokračovat celoživotně, pokud si chce svou kondici uchovat.

"V podstatě to tak je. Jakmile steroidy vysadíte, tělo se postupně zase vrátí téměř do normálu. Nějaké svaly vám samozřejmě zůstanou, protože za ně vděčíte nejen steroidům, ale také cvičení, rozhodně poté ale člověk nezůstane celoživotně »nabušený«," dodala pro ŽivotvČesku.cz ohledně efektu zakázaných látek.

Věra Mikulcová žije s celoživotní partnerkou Janou Paulátovou (40) v Jihlavě, kde společně provozují úspěšné fitness centrum. Ve společné domácnosti s nimi žijí ještě jejich dva psi. Vzhledem k nedostatku času prý vlastní potomky neplánují, ačkoli se nebrání hlídání dětí svých přátel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.