Nedostatek dárků na Vánoce. Věci podraží, levné zboží z Číny bude nedostupné, varuje ekonom
Jakkoli připadaly v předchozích letech někomu Vánoce náročné, v letošním roce přijde hned několik nepříjemných změn. Pandemie koronaviru zasáhla také do obchodního průmyslu a nakupování ze zahraničí přestalo být jednoduchou a levnou variantou, jak pořídit třeba právě dárky pod stromeček. "Nakládka v čínských přístavech je neustále omezována kvůli variantě delta a covidu obecně. Nedávno byl třetí největší kontejnerový přístav v Číně uzavřen kvůli výskytu jednoho jediného případu pozitivně testovaného pracovníka, což samozřejmě vede k prodlevám nakládky zboží, déle tedy trvá, než se zboží z Asie převeze do Evropy," vysvětlil situaci ekonom Lukáš Kovanda (40) pro ŽivotvČesku.cz.
Jako by se na Česko valily samé negativní zprávy v souvislosti s ekonomikou a dlouhodobým výhledem na kontinuálně rostoucí inflaci. Naposledy v roce 2008 se vyšplhala do hladiny, jaká se tentokrát očekává už letos v posledních měsících roku. Nejhůře tedy udeří v době vánočních svátků, které patří pro mnohé k nejcitelnějším finančním výdajům za celý rok. Ale problémem nezůstávají pouze dramaticky narůstající ceny, ale celkově i dostupnost zboží, které se k nám dováží.
"Kvůli problémům s chybějícími kontejnery z Číny jsme se dostali do období mezinárodní přepravní krize. Nesmírně podražil například dovoz z Číny. Ceny za převezení třeba oblečení, hraček nebo i elektroniky z čínských přístavů v kontejnerech opravdu dramaticky narostla v důsledku pandemie a samozřejmě ta nakládka v čínských přístavech je neustále omezována kvůli variantě delta a covidu obecně," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že pandemická situace se významně podepsala právě na dovozu levného zboží z Asie.
"Nedávno byl vlastně třetí největší kontejnerový přístav v Číně uzavřen kvůli výskytu jednoho jediného případu pozitivně testovaného pracovníka, což samozřejmě vede k prodlevám nakládky zboží, pak lidé musí déle čekat, než se zboží z Asie převeze do Evropy. Tím pádem je ho u nás méně a to vede k tlaku na růst cen. Když chybí hračky nebo elektronika z Číny, tak prodejci si mohou za své zboží pochopitelně říci více, neboť vidí, že jde o nedostatkové výrobky a nějakého zákazníka na něj určitě uloví," dodal renomovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.