Roman Prymula promluvil o tom, kvůli komu se dělají protiepidemická opatření. Jde stále o 430 tisíc osob, přiblížil
Kdy bude onemocnění covid-19 na úrovni běžné chřipky? Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) to zatím nelze přesně určit. "V tomto je problém s populací osob nad 65 let věku, která není proočkována a kdy přibližně 430 tisíc lidí by stále mohlo být ohroženo klinicky závažným průběhem a kvůli nim se dělají protiepidemická opatření," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví, který ale věří, že vysoká proočkovanost populace by mohla být vysvobozením před možnými restrikcemi v období podzimu či zimy.
Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin. V prvním zářijovém týdnu se dvakrát dostal lehce nad 300, v následujícím se pak jednou vyšplhal k téměř 600 a v uplynulém týdnu se v pracovních dnech pohyboval kolem 500.
Proti nemoci covid-19 jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu očkování dostali lidé v zemi už zhruba 11,71 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo téměř 5,9 milionu lidí. Počty očkovaných v posledních týdnech poklesly.
Pokud by byla dostatečně proočkovaná populace, došlo by k tomu, že nemusí hrozit protiepidemická opatření. "Pokud by totiž došlo k tomu, že populace bude beze zbytku proočkována, tak si nemyslím, že by byla potřebná opatření jako je karanténa a podobně, protože by tady ta vnímavá populace by byla omezená," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula s tím, že v současnosti se covid nejvíce týká mladší generace, kterou postihl dominantně.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.