Reklama:

PCR testy budou nově platit 72 hodin, antigenní jeden den. Roman Prymula vysvětlil, co stojí za náhlou změnou

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 10. 2021

Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl nově PCR test platit 72 hodin místo sedmi dní a antigenní test jeden den místo současných tří. Zvažuje se také omezení počtu preventivních testů hrazených z veřejného zdravotního pojištění. Epidemiolog Roman Prymula (57) s navrženým postupem souhlasí. "Rozumím tomu, že systém bude nastaven tak, aby lidé byli motivováni se nechat očkovat, než aby chodili častěji na testy," sdělil bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Nyní platí antigenní test pro prokázání bezinfekčnosti 72 hodin a PCR test týden. "Zkrácení platnosti testů je podle mě motivační i proto, aby se lidé nechali naočkovat," sdělila novinářům hlavní hygienička. Pavla Svrčinová. V okolních státech je podle ní platnost testů podstatně kratší. V Německu se od srpna zkrátila na 24 hodin u antigenního testu a 48 hodin u PCR. Na Slovensku platí PCR test 72 hodin a antigenní 48 hodin. V Rakousku je platnost testů stejná, jako ministerstvo nově navrhuje pro Českou republiku.

Lidé mají z veřejného zdravotního pojištění nárok na jeden antigenní test za týden a navíc dva PCR testy do měsíce. Podle Babiše se dnes na jednání Rady vlády pro zdravotní rizika mluvilo o tom, zda by hrazených testů nemělo být méně. "Bude potřeba, aby se k tomu vyjádřila příští koalice," řekl Babiš. Podle něj to ministr Adam Vojtěch (za ANO) probere se zvažovaným kandidátem na ministra zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Celkem preventivní testování lidí po kontaktu s nakaženým i lidí s příznaky stojí systém veřejného zdravotního pojištění asi miliardu korun měsíčně.

Reklama:

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula s navrženou změnou souhlasí. "V tuto chvíli není vidět negativní ani pozitivní motivace k očkování, která by měla nějaký smysl a která by vedla ke zvýšení proočkovanosti. Když se podíváme, co se děje s epidemií, tak v tuto chvíli čelíme poměrně viditelnému nárůstu, který se týká zejména střední věkové kategorie, jedná se o produktivní lidi, kteří se hodně stýkají, je to kategorie 16 až 40 let. Je naprosto žádoucí, aby se tato kategorie nechala očkovat. Rozumím tomu, že systém bude nastaven tak, aby lidé byli motivováni se nechat očkovat, než aby chodili častěji na testy," sdělil epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Roman Prymula také nevyloučil, že některé služby či akce budou moci v budoucnu navštěvovat pouze plní očkovaní jedinci. Bude to ale záležitost regionální, nikoliv plošná.

"Bude to otázka regionálního přístupu, nemyslím si, že v tuto chvíli nastanou nějaká plošná opatření, bude to otázka přístupu podle rizika v jednotlivých regionech," vysvětlil pro ŽiovtvČesku.cz respektovaný epidemiolog.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: