Reklama:

Delta sílí a počty nakažených už překročily 2 500 osob za den. Riziko úmrtí u mladých a zdravých je až 1:1000, varuje imunolog

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2021

Volby do Poslanecké sněmovny na několik týdnů upozadily téma epidemie koronaviru v Česku. Počty nakažených ale mezitím stále stoupaly a během pondělí 18. října už laboratoře po celé ČR odhalily přes 2 500 nových případů – konkrétně 2 521, což je nejvyšší denní nárůst od konce letošního dubna. Podle renomovaného profesora Václava Hořejšího (72) je situace vážná, ale zásadní je očkování, které má viditelný efekt. "Počty hospitalizací na celkový počet pozitivit jsou asi tak desetkrát nižší, než tomu bylo někdy před půl rokem při poslední vlně. Lidé by se ale měli nechat očkovat hlavně kvůli sami sobě a ti, kteří si myslí, že jsou mladí a zdraví, tak to není pravda. Riziko stále je," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku i nadále podle výsledků diskriminačních PCR (umožňují stanovit, zda se jedná o konkrétní mutaci) dominuje varianta delta a její subvarianty – z celkového počtu 11 672 provedených testů jich připadá asi na 87 procent pozitivních vzorků. Problémem zůstává stále nedostatečná proočkovanost populace, kdy se zatím nechalo plně očkovat 6 027 672 lidí.

Počet nově nakažených koronavirem se za posledních 7 dní vyšplhal na 9 620 osob, z nichž 2 343 má plné očkování a 7 180 lidí nebylo vakcinováno. Průměrný věk nakažených/neočkovaných je 27 let. Zastoupení očkovaných a neočkovaných však není stejné. Nejvýkonnějším místem z hlediska podávání dávek vakcín v posledním týdnu zůstává pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), jak vyplývá ze statistik Ministerstva zdravotnictví České republiky a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT).

Reklama:

Hospitalizovaných je kvůli koronaviru už 544 osob, přičemž ještě před pár týdny jich byly nízké desítky. Smutné číslo 30 570 pak poukazuje na zemřelé, kteří podlehli zdravotním problémům v souvislosti s onemocněním covid-19.
Podle slov renomovaného profesora imunologie z Akademie věd ČR Václava Hořejšího nevyšel jeho optimistický předpoklad, protože lidé ignorují platná opatření a hlavní je teď nastavit jejich striktní dodržování.

"K žádnému lockdownu určitě nedojde. Ale mělo by se kontrolovat dodržování vstupu na různé akce a podobně a umožnit ho pouze lidem s potvrzením o očkování nebo prodělání nemoci, případně s negativní testem. To se nyní vůbec nekontroluje. Co se týká vážnosti situace, rozhodně ji nechci zlehčovat, ale je třeba sledovat především vážné případy a hospitalizace. Celkový počet pozitiv při testování není zásadní a nemusí vést k vážnému průběhu nebo hospitalizaci či úmrtí. Počty hospitalizací na celkový počet pozitivit jsou asi tak desetkrát nižší, než tomu bylo někdy před půl rokem při poslední vlně. Populace je do značné míry proočkovaná nebo chráněna protilátkami vzniklými proděláním té nemoci," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz ke zhoršujícímu se stavu v zemi.

Sám velmi apeluje na nutnost vakcinace, která je primárním řešením, jak zabránit vážným následkům viru SARS-CoV-2. "Efekt očkování je jasně vidět, proto nechápu odmítače, kteří se snaží jít proti němu. Ať už chtějí být hrdiny, dělat něco proti Andreji Babišovi a podobně. Lidé by se měli nechat očkovat hlavně kvůli sami sobě a ti, kteří si myslí, že jsou mladí a zdraví, tak to není pravda. Samozřejmě zůstává faktem, že nebezpečí, že na to umřou, je desetkrát nižší než u rizikových skupin. Ale pořád je to riziko 1:500 až 1:1000, že když covid dostanou, tak na něj umřou. Riziko úmrtí je tedy i u mladých a zdravých. Očkování má zásadní význam a je to znát," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: