Reklama:

Prezident má přijít o pravomoci, shodla se senátní komise. Zbytečně rychlé a zbrklé. Je to žádoucí pro obě koalice, kritizuje Jiří Paroubek

Jiří Paroubek s prezidentem Milošem Zemanem
Jiří Paroubek s prezidentem Milošem Zemanem
Foto: Ladislav Křivan / CNC / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2021

Prezident Miloš Zeman podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) nyní ze zdravotních důvodů není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Oznámil to v pondělí předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) s odkazem na vyjádření ředitele ÚVN a Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. Senátní komise pro Ústavu se pak v úterý jednomyslně shodla na tom, že má Miloš Zeman přijít o pravomoci prezidenta.

Reklama:

Podmínky pro převod pravomocí prezidenta byly podle senátní ústavní komise naplněny kvůli zdravotnímu stavu Miloše Zemana. Senát by o přenesení pravomocí hlavy státu na premiéra a předsedu Sněmovny měl rozhodnout ještě před ustavením dolní parlamentní komory, tedy do 8. listopadu. Senátní komise se na tom dnes shodla jednomyslně. Nejbližší schůze horní komory začne 26. října, další by mohla být 5. listopadu.

Reklama:

Senát by se měl usnést na tom, že prezident republiky nemůže svůj úřad vykonávat ze závažných zdravotních důvodů, uvedl předseda komise Zdeněk Hraba (46). Poukázal na vyjádření Zemanova lékaře a ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala, podle něhož jeho pacient nyní není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Možnost, že by se tato situace v následujících týdnech změnila, hodnotí Zavoral jako málo pravděpodobnou.

Podle Jiřího Paroubka, který byl v letech 2006 až 2013 poslancem Parlamentu České republiky a předsedou vlády, se jedná o ukvapené řešení s jediným cílem. "Myslím si, že je to trochu rychlé a přehnané řešení, které nabízí Senát. Jsem názoru, že tady jde spíše o to, aby se dvě pravostředové koalice zbavily možnosti, že by byl Andrej Babiš prezidentem Zemanem pověřen sestavením vlády. Nicméně premiér otevřeně říká, že o to nestojí a přechází se svým hnutím do opozice. Fakticky bude Miloš Zeman jako prezident potřeba k výkonu prezidentské funkce až někdy v průběhu listopadu nebo začátkem prosince, čili až bude 8. listopadu ustavena Sněmovna, poté začne jednání o nové vládě. Domnívám se, že tohle může klidně počkat, upřímně, nový Parlament to může schválit nejdříve v týdnu po 8. listopadu, takže je to zbytečně rychlé a zbrklé řešení. Jako všechno, co vychází od předsedy Senátu Miloše Vystrčila," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Zároveň upozorňuje na skutečnost, že každý člověk má právo na nemoc, prezidenta republiky nevyjímaje. "Jestli dobře počítám, Miloš Zeman je v nemocnici asi deset dní a dělat takto rozsáhlé závěry a manévry podle mého názoru není úplně žádoucí. Je to žádoucí a potřebné pro koalici, pro obě koalice pravostředových stran, aby byly v klidu, že do toho prezident nezasáhne. Ale jiný smysl to nemá," dodal kriticky bývalý premiér pro ŽivotvČesku.cz.

Komise konstatovala, že podmínky stanovené článkem 66 Ústavy České republiky o náhradním výkonu funkcí prezidenta republiky jsou dány. Doporučila, aby po jednání s představiteli Sněmovny byl Senát první parlamentní komorou, která příslušné usnesení přijme ještě před ustanovením Poslanecké sněmovny.

Článek 66 ústavy řeší situaci, kdy se země ocitne bez prezidenta, případně prezident není schopen vykonávat úřad a usnesou se na tom obě komory Parlamentu. Část pravomocí hlavy státu si rozdělí premiér a předseda Sněmovny. Současné Sněmovně včetně jejího předsedy Radka Vondráčka (47) vyprší funkční období ve čtvrtek.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: