Opatření šíření epidemie nezastaví. Buď budeme žít v kleci, nebo přijmeme, že ještě pár set lidí zemře, říká imunolog Šinkora
Šíření nemoci covid-19 v Česku nadále zrychluje, stejně jako nárůsty počtů hospitalizovaných a zemřelých. Po středečním jednání vlády proto dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) oznámil nová opatření. Imunolog Jiří Šinkora má za to, že jejich zavedení nebude ve výsledku ničemu užitečné. "Ta opatření šíření epidemie nezastaví, maximálně zastaví život. Buď budeme celý život žít zavření v kleci, nebo přijmeme fakt, že pár set lidí ještě zemře," řekl Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz s tím, že se slizničními viry je třeba se potkávat a vytvářet si proti nim imunitu.
Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Od stejného dne bude muset personál restaurací podle ministra zdravotnictví kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti. Už od 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť.
"Ta opatření šíření epidemie nezastaví, maximálně zastaví život. Na podzim se šíří každé respirační onemocnění, okolo mě jsou nebo byli všichni nemocní, kýchají, zvracejí, mají průjmy, ale testy mají negativní. SARS, jestli to odborníci náhodou neví, je respirační onemocnění a tahle situace je něco, co se dalo očekávat. Na covid zemře ještě pár staříků, kteří si mysleli, že se jich to netýká, ale jinak se pravděpodobně nestane vůbec nic," myslí si o nových opatřeních imunolog Jiří Šinkora, jak řekl pro ŽivotvČesku.cz.
Podle Šinkory by bylo lepší se promořit, než zabraňovat setkávání s virem. "Buď budeme celý život žít zavření v kleci, nebo přijmeme fakt, že pár set lidí ještě zemře. Jasná data pocházejí ze Singapuru, kde mají 85 % proočkovaných a mají největší vlnu vůbec. Vakcíny prostě nefungují. Promoření je určitě lepší, o tom není diskuze. To je to, co mnozí nejsou schopni pochopit, buď to neumí, nebo nemají dostatečně vysoké IQ, že přežít infekci znamená stát se imunním," vysvětlil imunolog pro ŽivotvČesku.cz svůj názor.
Známý imunolog má za to, že jediné, co nyní hrozí, je to, že kvůli nošení respirátorů ztratíme kontakt s virem. "Slizniční imunita nemá nekonečnou paměť, slizniční viry musíte potkávat pořád dokola a budovat si proti nim pořád imunitu. Oni říkají, že se covidu zbavíme, ale to se nestane. Když máme kolektivní imunitu vůči jiným virům, tak to znamená, že jsme se jich zbavili? Ne, jsou tu s námi a navždy tady budou. Někdo dostane rýmu, někdo chřipku a občas někdo zemře, tak to chodí," popsal Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz princip slizničních virů.
"Nová vláda si myslím, že ještě přitvrdí. Lidé, kteří radí MeSeS, jsou šílení biochemici, kteří vůbec neví o co jde, akorát počítají čísla a měří PCR metodou výskyt viru, který je všude. Z toho nevede cesta ven, očkování evidentně nepomohlo. Řeči o tom, že máme nízkou proočkovanost, jsou žvásty. Není na světě jediná země, která by dokazovala, že se očkováním dá virus dostat pod kontrolu. To, co ho dostane pod kontrolu, je infekce a její přežití. Může se klidně stát, že očkování k nastavení přirozené imunity nepřispěje. Jednoduše, když jste očkovaní ale nesetkali jste se s virem, tak je možné, že až ho dostanete, tak se s ním lépe vypořádáte, ale nezískáte dobrou imunitu. Pak vám vyvanou protilátky a můžete mít těžší průběh. Snažíme se zachránit pár seniorů na úkor zdraví celé populace," dodal imunolog Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.