Přibylo 7591 pozitivních. Podle viroložky Hany Zelené testy neukazují správná data. Očkované netestujeme, připomíná
Podle viroložky Hany Zelená testování a záchyt pozitivních jedinců nabízí data, která nejsou zcela přesná. Vedoucí oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě připomněla, že očkovaní lidé se v podstatě netestují. Podle viroložky je smysluplnější sledovat počet obsazených lůžek v nemocnicích. Expertka, která je nominována do poradního orgánu nově vznikající vlády ale zdůrazňuje, že je nutné o lidech v nemocnicích vědět, jaké mají další obtíže kromě covidu. "Počet pozitivně testovaných nevypovídá nic o tom, co se reálně děje, podstatný údaj je to, kolik lidí je reálně nemocných a kolik jich je na jednotkách intenzivní péče. Také bychom měli vědět, co je to za lidi," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.
Paní doktorko, vy jste byla nominovaná jako expertka do Národního institutu pro zvládnutí pandemie. Tento poradní orgán by měl pomáhat se strategií nové vládě. Zároveň jako viroložka působíte ve Zdravotním ústavu v Ostravě a máte tedy mandát se fundovaně vyjádřit k tomu, že čísla pozitivně testovaných začala rapidně stoupat...
Trend v České republice je stejný jako v jiných státech, lidé se testují a vychází pozitivní. To je něco, co je s různými časovými odstupy vidět i jinde v Evropě. Kdybychom se v této době stejně intenzivně testovali například na respirační syncyciální virus, také by bylo mnoho pozitivních záchytů. Podstatný ukazatel, na základě kterého by se měla vyvodit závažnost situace, je počet obsazených lůžek v nemocnicích. Měli bychom sledovat, kolik lidí je vážně nemocných, počet pozitivně testovaných nevypovídá nic o tom, co se reálně děje, podstatný údaj je to, kolik lidí je reálně nemocných a kolik jich je na jednotkách intenzivní péče. Také bychom měli vědět, co je to za lidi, kteří takto těžce onemocní, měli bychom vědět, koho přesně se hospitalizace týká.
Máte pocit, že přesně nevíte, kteří lidé s covidem končí na nemocničních lůžkách?
Některé údaje se zveřejňují, další údaje se nezveřejňují, podle mě by lidé, kteří vedou strategii, měli tato data mít k dispozici, když pak máme v poradní skupině pracovat, tak doufám, že tato data budeme mít. Občas se k nám dostanou nějaká data, co uniknou na sociální sítě, ale nevíme, do jaké míry jsou tyto informace věrohodné, je podstatné, abychom tyto informace měli z první ruky. V médiích se píše, že na intenzivních lůžkách je většina nenaočkovaných, že 70 procent jsou nenaočkovaní, 30 procent pak očkovaní. Ale už se nepíše, jaký je poměr mezi těmi, kteří nemoc již dříve prodělali a těmi, kteří nemoc dosud neprodělali, to si myslím, že je podstatný údaj, abychom přesně věděli, kteří lidé jsou skutečně ti rizikoví. Také bychom měli vědět, v jakém jsou zdravotním stavu, jaké mají komorbidity, jestli mezi nimi jsou lidé s chronickými chorobami… Myslím si, že je nutné tuto analýzu vědět a nikoliv jen porovnávat naměřené počty pozitivit.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch opakovaně hovořil o tom, že covid-19 je epidemií očkovaných. Zároveň ale studie ukazují, že virus šíří i očkovaní. Je podle vás nutné, aby se v Česku před návštěvou hromadných akcí či restaurací začali testovat i očkovaní? Pokud nebudou očkovaní testováni, tak zřejmě nebudeme mít kompletní data o šíření viru. Souhlasíte s tím?
O tom se může vést diskuze, zda před společenskými akcemi účastníky testovat… Ale v žádném případě by se neměly dělat rozdíly, zda ten člověk je očkovaný, či očkovaný není, to je irelevantní, vidíme všichni, že i očkovaní mohou infekci chytit a dál šířit. Můžeme se bavit o tom, zda šíří méně či více, ale vidíme, že šíří a nakazit dalšího jedince mohou. Pokud chceme zjistit, jaká je situace v populaci a testujeme pouze neočkované, tak správná data nemáme. Pokud je tady tento záměr, mít přesná data, tak se testování musí týkat všech.
Rozumím tomu tedy tak, že očkované lidi je nutné začít systematicky testovat?
Osobně nepodporuji, aby se všichni preventivně plošně testovali, mělo by se to dělat selektivně a zaměřit se na ohniska, na místa, kde je to rizikové, což jsou třeba nemocnice, ale mělo by se to týkat očkovaných i neočkovaných. Dělat plošné testy na velké skupině lidí, z nichž naprostá většina jsou zdraví lidé, podle mého názoru význam nemá. Znovu opakuji, že se můžeme bavit o tom, zda očkovaní šíří méně, nebo kratší dobu, ale v praxi vidíme, že se to šíří mezi neočkovanými i očkovanými, rozlišovat obě skupiny nemá podle mě medicínský důvod, ale vidím v tom nátlakový politický důvod.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.