Reklama:

Už žádná legrace. Tvrdé finanční tresty za porušení opatření. Je to samozřejmost, stát musí zasáhnout, apeluje imunolog

Restaurace - ilustrační foto
Restaurace – ilustrační foto
Foto: ŽivotvČesku
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 11. 2021

Alarmující čísla související s vývojem epidemie koronaviru v Česku pokračují i nadále. V posledních dnech umírá denně podobný počet nakažených jako za celé prázdniny, tedy přes 40 lidí. Vládou zavedená protiepidemická opatření lidé záměrně nedodržují a mnohdy dělají naprosto nepochopitelně pravý opak. Podle imunologa Václava Hořejšího (72) by mělo dojít na finanční postihy. "Pokud se o to stát nepostará, zcela rezignuje na svou základní funkci. Po hospodách by měli chodit strážníci a dávat pokuty," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Šíření nemoci covid-19 v Česku již několik týdnů zrychluje. Nedávno vláda představila balíček opatření, která zpřísňují pravidla. První část opatření začala platit 25. října, kdy se nově rozšířila až na výjimky povinnost zakrývání dýchacích cest. Ode 1. listopadu pak vstoupila v platnost druhá část. Hospodští a restauratéři musí kontrolovat doklady o bezinfekčnosti hostů. Doba platnosti testů se zkrátila na 24 hodin v případě antigenních testů a na tři dny u přesnější PCR metody. Výrazně se také omezil okruh lidí s nárokem na bezplatný preventivní test na covid.

Například provozovatelé některých restaurací odmítají jakkoli řešit kontrolu bezinfekčnosti návštěvníků jejich podniku. Objevují se i jedinci, kteří vyrazí do supermarketu bez jakékoli ochrany dýchacích cest. Začalo se tak mluvit o tom, že by měly přijít konečně finanční tresty, které by mnohým sáhly hluboko do kapsy, že by si zkrátka svůj prohřešek příště dvakrát rozmysleli.

Reklama:

"Myslím si, že je to úplná samozřejmost. Pokud stát není schopen vymáhat platnost nějakých zavedených nařízení, pak to ukazuje jeho slabost, což má přirozeně vážné důsledky. Nakonec to může vést k tomu, že lidé přestanou dodržovat i jiné věci. Třeba si řeknou, proč by měli řešit nějaká dopravní omezení, když stát naprosto zbytečně omezuje jejich osobní svobodu. Mohou si kupříkladu jezdit po obci tak rychle, jak chtějí nebo něco podobného. Máme u nás stovky, dokonce tisíce zákonů, nařízení a vyhlášek, které omezují různá naše práva a svobody, musíme platit daně nebo dělat to, či ono," řekl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz s tím, že už se Česká republika dostala do poměrně vážné situace, kdy je nezbytné konečně zasáhnout.

"Teď by měl stát zasáhnout a postarat se, aby se vše dodržovalo, jak má. To znamená, aby třeba po hospodách chodili strážníci a dávali pokuty. Už by se vědělo, v jaké výši, takže by to bylo všem jasné. Osobně jsem názoru, že se to nakonec víceméně podaří, protože bylo avizováno, že v prvních dnech platnosti budou kontroly trochu laxnější a teprve další dny se s tím začne pořádně. Věřím, že to tak skutečně bude a pokud ne, stát zcela rezignuje na svou základní funkci. Aby vymáhal to, co nařídil. Bohužel jsme trošku v politické situaci, která tomu nahrává. Dosluhuje vláda, která si možná myslí, že už jim nějaká řešení nestojí za to, aby si znepřátelili lidi a nová nastupující vláda ještě není a nějakou dobu ani nebude," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie z Akademie věd ČR.


Například podle Covid portálu za nenošení ochrany dýchacích cest lze udělit na místě pokutu až do výše 10 000 korun - pravomoc k tomu má nejen městská (obecní) a státní policie, ale i Celní správa a také příslušníci Armády ČR. Sankce pak vyplývají ze zákona č. 258/2000 Sb. a zákona č. 250/2016 Sb.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: