Školy nezavírat, ale zavřít doma učitele nad 55 let. Imunolog Jiří Šinkora promluvil o nejrizikovějším povolání v Česku
Druhé kolo testování na covid-19 ve školách v pondělí 8. listopadu odhalilo 3423 pozitivních případů. Na základních školách to bylo 2716 případů, na středních školách 707 případů. Podle názoru imunologa Jiřího Šinkory patří učitelé k nejohroženějším profesím v Česku. "Být učitel nad 55 let, být bez očkování a bez prodělání nemoci a bez protilátek je nejrizikovější povolání v Česku," uvedl imunolog pro ŽivotvČesku.cz.
Druhé kolo testování na covid-19 ve školách v pondělí 8. listopadu odhalilo 3423 pozitivních případů. Na základních školách to bylo 2716 případů, nejvíc v okresech Olomouc, Šumperk a Strakonice a nejméně v Praze a Českých Budějovicích. Na středních školách a vyšších odborných školách to bylo 707 nakažených, nejvyšší podíl v okresech Vyškov, Přerov a Český Krumlov, nejméně v okresech Praha-západ a bez záchytu v okrese Rokycany. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví, výsledky má z 93 procent testovaných škol. Druhé etapy testování se zúčastnilo 2054 základních a 606 středních a vyšších odborných škol v Praze a 31 okresech.
Podle imunologa Jiřího Šinkory je v dětských kolektivech velká virová nálož, ale k uzavírání škol by nepřistoupil. Jednotlivé děti podle experta v sobě výraznou virovou nálož nemají, problém nastává, když jsou děti ve skupině, což je případ školních kolektivů. Očkované děti pak nemusí do karantény a nejsou testované. Zároveň ale mohou virus šířit. To představuje další riziko pro učitele, kteří nemají dostatečnou ochranu.
Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že řada učitelů by měla zvážit, jaké riziko každý den podstupuje. Učitelé každý den vstupují do prostředí, kde podle něj virus cirkuluje.
"Zásadní je, aby se děti nedostávaly do rizikového kontaktu se staršími lidmi. Podle mého názoru jednou z nejohroženějších skupin jsou učitelky a učitelé, kteří nejsou očkovaní, nebo jim očkování nezabralo. Tito lidé nejsou vystaveni jedné virové dávce od jednoho dítěte, ale velké náloži v kolektivu. Já si myslím, že jednotlivé dítě je zdrojem menší dávky než infikovaný dospělý člověk, ale když dětí je v kolektivu několik, tak ta virová dávka může být vyšší. Být učitel nad 55 let, být bez očkování a bez prodělání nemoci a bez protilátek je nejrizikovější povolání v Česku. Tyto lidi bych v této chvíli nechal doma a do škol je neposílal. Děti bych doma nenechával, ale tyto učitele bych doma nechal," uvedl imunolog pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na situaci.
S tím, že školní prostředí je rizikové, souhlasí i hlavní hygienička Pavla Svrčinová (58). "Již nyní můžeme říct, že jednou z příčin šíření onemocnění u dětí a studentů jsou kontakty ve školách, které byly odhaleny přibližně u 43 až 48 procent zachycených případů, a následně u 50 až 55 případů zdroj nákazy není zcela jasný, ale může se například jednat o zájmové nebo volnočasové aktivity," uvedla hlavní hygienička pro ČTK.
Pro ŽivotvČesku.cz pak epidemiolog Roman Prymula (57) přišel s řešením, že důležité je testovat. "Abychom byli schopni zabezpečit chod škol, tak by to bylo testování učitelů. Bohužel šíření tady existuje, i očkovaní mohou šířit virus, ale ani v tomto případě očkování neselhává, protože chrání jedince před těžším průběhem, ale může docházet a dochází k šíření na žáky. Proto by toto opatření mělo být poměrně vážně zvažováno," řekl bývalý ministr zdravotnictví.
Pokud se žáci testovat odmítnou, musí nosit po celou dobu pobytu ve škole roušku nebo starší 15 let respirátor. Povinnost platí ve vnitřních i venkovních prostorech, pokud není možné dodržet rozestup od ostatních osob alespoň 1,5 metru. Očkovaní žáci a ti, kteří doloží, že covid již prodělali, testováni nejsou.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.