Je tu delta plus a my očkujeme vakcínou na starý typ viru. Lidé by si měli dát domácí vězení, říká imunoložka Zuzana Krátká
Imunoložka Zuzana Krátká, která působí ve Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS), je přesvědčená, že v rozjeté fázi epidemie, kam se podle ní Česká republika i kvůli politickým rozhodnutím dostala, už není vhodný čas na plošné očkování. Každý člověk by si měl v současné době naordinovat osobní lockdown a ochránit své blízké. "Očkování je v tuto chvíli připravené na prastarý kmen viru. My tady nemáme jen deltu, máme tady už deltu plus, to už je nějaká pátá verze viru. Účinnost vakcín je tedy zase menší," vysvětlila imunoložka pro ŽivotvČesku.cz.
Jak hodnotíte vývoj epidemie v Česku? Zdá se, že politici i odborníci čekali od očkování lepší výsledky. Například šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek uvedl, že čekal, že vakcína bude fungovat delší dobu. Protilátky u řady lidí, kteří očkování absolvovali již dříve, zeslábly a hovoří se o nutnosti dalšího přeočkování.
To, že očkování není dostatečně kvalitní na to, aby nás ochránilo před přenosem infekce, jsme říkali již na konci měsíce srpna, už tehdy na to byly první publikace. V té době už byly zprávy z Izraele či USA. Bylo zřejmé, že musíme přeočkovávat třetí dávkou a dávat pozor na to, že lidé po dvou dávkách očkování nejsou bezinfekční. Ti lidé, kteří jsou očkovaní, jsou chráněni proti těžkému průběhu, ale ne proti přenosu infekce, mohou infekci prodělat. Lidé, kteří nemoc prodělají, si budují slizniční imunitu, vytvoří si sekreční IgA, které brání vstupu viru do organismu, tím se stávají odolnějšími vůči opakované infekci. Bohužel naši politici zcela ignorují fakt, že odolnost po očkování klesá a očkované lidi považují za plně chráněné, ale ve skutečnosti oni pár měsíců po druhé dávce mohou být infekční.
Musím říct, že to nezní moc vesele. Co ale tedy znamená?
Podívejte se, tím, jak narůstá počet lidí, kteří mají už dlouho po vakcinaci, klesá odolnost populace. Tito lidé nejsou půl roku kontrolováni a mohou šířit infekci populací. To je jádro celého problému, měli jsme hlídat neočkované i očkované. A politici jsou zodpovědní za chybně nastavený systém. Pokud se podíváte na data, tak velmi narůstá počet pozitivních mezi očkovanými. Šíří se to v populaci tak intenzivně, že už není chráněn prakticky nikdo, ani ti po nemoci, ani ti, co jsou naočkovaní na jaře, ale už ani ti, kteří byli naočkováni nedávno.
Také je alarmující situace ve školství. Řada rodičů si stěžuje, že od hygienických stanic se dozvídají s týdenním zpožděním, že jejich dítě se setkalo s pozitivním kamarádem. Co říkáte na to, že lidé se o nákaze dozvídají, když už vlastně na sobě cítí příznaky?
Je to jednoduché, při takovém zpoždění už nemá smysl dělat karanténu. Má se to dělat hned, když se o nemocném dítěti s klinickými příznaky dozvím. Okamžitě druhý den otestuji celou třídu, kvalitním antigenním nebo PCR testem. Je možnost mít ve školách připravené soupravy na PCR testy. Otestovat, zavolat do laboratoře, ať si dojedou pro vzorky, oni to vyzvednou a odpoledne jsou výsledky, druhý den všichni mohou vědět, které dítě může a které nemůže do školy. Pokud to budeme dělat takto, budeme mnohem efektivnější. Dávat do karantény zdravé děti, které už byly jednou nemocné a mají protilátky, je hloupost. Čerstvě naočkované děti by to také měly zvládnout bez karantény. Chce to používat selský rozum, a ne dělat politiku, která tvrdí, že potřebujeme naočkovat 95 procent národa. Tahle politika se dělá se starou i s novou vládou, i nová vláda věří jen očkování a má cíl naočkovat celou populaci.
Potvrdíte mi, že očkujeme vakcínou, která je připravena na původní variantu viru a ne zcela dokáže vykrýt na našem území dominantní deltu či deltu plus?
Jistě, očkování je v tuto chvíli připravené na prastarý kmen viru. My tady nemáme jen deltu, máme tady už deltu plus, to už je nějaká pátá verze viru. Účinnost vakcín je tedy zase menší. To, že se tady do lidí po nemoci vpravuje očkovací látka, která byla funkční loni na jaře, mě nepřesvědčí o tom, že to pomůže na dlouho. Na chvíli ano, ale dlouhodobě sotva. Kdyby byla očkovací látka na deltu plus, tak se nechám přesvědčit, takhle to nemá logiku.
I kdybychom nyní všechny neočkované dokázali přesvědčit k očkování, tak nastavení imunity bude trvat další měsíc. To bude skoro po Vánocích. Kam podle vás Česká republika nyní směřuje?
Pořád doufám, že nebude tak katastrofický scénář, že tady na jaře jen spočítáme škody. V tuto chvíli nemáme řešit očkování, ale máme řešit epidemii. Máme poučit společnost o tom, jak se má chránit, máme všem lidem vysvětlit, že mají jít jen do práce a domů. Máme nyní vysvětlit zaměstnavatelům, jak chránit lidi na pracovištích. Máme dodržovat pravidla v obchodech a v MHD, všude používat respirátory, třetí dávkou naočkovat seniory… Hlavně ale v jejich případě dávat pozor, jak zareagovali na první dvě vakcíny, pokud budou mít vysokou hladinu protilátek a my jim dáme třetí dávku, tak jim můžeme ublížit. Bylo by dobré to hlídat. Rozhodně nesmíme očkovat třetí dávkou lidi, kteří už covid prodělali, tohle tady hlásí MeSES a je to naprostý nesmysl. Třetí dávka pro člověka po prodělané nemoci je prostě špatně.
Dobře, ale vláda pořád tvrdí, že očkování je jedinou cestou, jak covid porazit...
Copak uprostřed rozjeté chřipkové sezóny dáváme očkování? Nedáváme, to už je pozdě. Běžné lidi bych nyní na první dávku očkování nedávala, počkala bych, až se tato vlna přehoupne, podle mě do tří týdnů bude líp. Souběh očkování a covidu je extrémní nápor na organismus. Až kolem Vánoc bych doporučila očkování lidem, kteří to nestihli do podzimu. Také bych uznala protilátky. Neschválení protilátek je zase jen politická hra. Nevím, proč se tolik věří očkování, když se ukazuje, že není tak všespásné, jak jsme si přáli. Každý by si měl naordinovat nyní osobní domácí vězení, nechodit na akce, kde je hodně lidí, scházet se s lidmi venku, ne uvnitř, raději jezdit autem než používat MHD, nemocné na pracovištích nenechávat, poslat je domů. Zaměstnavatelé by měli zvážit plný plat při nemoci a karanténě. Infekční lidi prostě nesmí být v kolektivu. Musíme jít na to zdravým rozumem. Vláda všechno vsadila na očkování, ale když nyní naočkuji člověka, tak to bude trvat 3 až 4 týdny, než se mu vybuduje imunita, to už ta vlna bude za námi. Odmítá změnit nesmyslná pravidla podporující epidemii. Například očkovaní rodiče chodí do práce a jejich neočkované pozitivní děti jsou doma.
To je samozřejmě hrozivé, že máte doma pozitivní dítě, ale jako očkovaného vás zaměstnavatel nutí chodit do práce...
Nás nenapadlo, že vláda bude mít takovou odvahu a nechá infekci projít společností. Udělala to stará vláda a u té nové vlády my ze Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků (SMIS) nevidíme posun k lepšímu. A co nám tu ještě chybí ke zmírnění důsledků této vlny? Teď máme lidi léčit. Jediné, co se nyní od politiků dozvíte, že si máte dojít na monoklonální protilátky, ale když už je chcete, tak nevíte, jak to máte zařídit. Ti, kteří jsou naočkovaní, ti si o ty protilátky řeknou, neočkovaní se stydí o cokoliv říkat, takže pobyt doma protahují a k lékaři se nakonec dostanou v žalostném stavu. Stigmatizace neočkovaných je hrozivá. Ale spoustu věcí můžete zachránit i jinými léky, jen musí váš lékař vědět, že jste nemocný a nesmíte se bát k němu jít včas. My jsme pořád v imunologii a mikrobiologii hledali, proč po očkování stoupá počet nemocných a proč umírá tolik lidí ve vysoce proočkovaných státech a vůbec nás nenapadlo, že za tím stojí lidská hloupost. Hloupost lidí, kteří mají rozhodnout o fungování společnosti. Nechali epidemii rozjet nevídanou rychlostí, nekoukají na data, která bychom jim rádi předložili a stále bůh ví proč věří postupům uplatňovaným v zahraničí, které ale úspěšné nebyly. Doufáme, že se tato vlna už brzdí minimálně v dětské populaci. Bylo by pak vhodné zjistit, jaká je nyní séroprevalence mezi dětmi a neočkovat děti, které covid prodělaly a mají protilátky. Až pak zvážit, zda je rozumné očkovat děti ve velkém počtu. A to samé u studentů. Jsem nešťastná například z opatření, které platí na kolejích. My tady teď očkujeme mladé lidi, kteří nemoc prodělali, mají protilátky, jsou imunní, ale bez »tečky« nemohou bydlet na koleji. To se ti politici fakt nestydí?
Kdo je RNDr. Zuzana Krátká, PhD:
Absolventka pražské Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Zakládající členka Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.