Adam Vojtěch navrhne vládě vyhlášení nouzového stavu. Andor Šándor řekl, kam opatření směřuje. Může omezit osobní svobodu
Vláda kvůli zrychlující koronavirové epidemii uvažuje o vyhlášení nouzového stavu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch to vládě navrhne již v pondělí. Bezpečnostní expert Andor Šándor (64) je přesvědčen, že stát nedokáže využít možnosti, které při řešení epidemie má. "Starejme se o to, aby obvodní lékaři psali monoklonální látky, aby se lidé nedostali do finálního problému," uvedl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.
Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové vyhlášení nouzového stav umožní výpomoc mediků v nemocnicích, které čelí náporu pacientů s covidem-19. Úvahy o nouzovém stavu tlumočila v pondělí ráno v Českém rozhlase. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch později pro iDNES.cz. potvdil, že vládě v pondělí vyhlášení nouzového stavu opravdu navrhne. V nemocnicích je v současnosti téměř 4900 pacientů s covidem. Nouzový stav byl poprvé vyhlášen loni v březnu, podruhé před rokem 5. října. Několikrát byl prodloužen a skončil letos 11. dubna.
Podle hlavní hygieničky v nemocnicích, domovech důchodců a v zařízeních sociální péče začíná chybět personál, do nemocnic již zamířila armáda. Bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor se proto obává, že vývoj v České republice skončí dalším lockdownem.
"Nouzový stav je zákonné opatření, které vládě na 30 dnů dá, a pak to může parlament prodloužit, možnost dále omezovat osobní svobody, bez toho to nejde, na to přišli, když se snažili překopírovat bavorský či rakouský model. Jestli to má směřovat k lockdownu, tak je to po mém soudu opakování chyby, protože lockdown zmírní nějaké kontakty, ale pak se to vrátí znovu, několikrát jsme viděli, že byly lockdowny, čísla se snížila, pak se to zase vracelo. Co se ale stupňuje, jsou škody, které se projeví v průmyslu, ekonomice a především na dětech. Vidíme tu neschopnost státu si říct, jaká je priorita při boji s covidem. Je nutné si uvědomit, že ten virus neporazíme, ten virus si bude dál cestu nacházet, to už je evidentní. Je potřeba se rozhodnout, jak vlastně testovat, pokud někoho testujeme a až za pět dnů mu řekneme, že je pozitivní, tak je to totální nesmysl, testujme jen ty, kteří mají příznaky, to jsou ti lidé, kteří mohou mít potíže," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz ostře Andor Šándor, který se domnívá, že velkým problémem při boji s koronavirovou epidemií je nedostatečné zapojení praktických lékařů. Andor Šándor uvedl, že není epidemiologem, ale i tak vidí, že obvodní lékaři mají rezervy a mnohdy i nechuť se při řešení problému angažovat.
"Starejme se o to, aby obvodní lékaři psali monoklonální látky, aby se lidé nedostali do finálního problému. Obvodní lékaři jsou soukromí a stát do nich moc nemůže jít, ale ministerstvo zdravotnictví by mělo jasně stanovit pravidla, za jakých podmínek se monoklonální látky budou předepisovat (podmínky nasazení monoklonálních látek upravuje rozhodnutí ministerstva zdravotnictví z dubna 2021, pozn. red.). Já řeknu kacířskou věc, ale já bych si uměl představit nouzový stav, který by byl vyhlášen pro obvodní lékaře, především pro ty, kteří se odmítají podílet na očkování, kteří se odmítají zajímat o rizikové skupiny. Máme jich tu pět tisíc, dříve chodili po domech, po pacientech, dnes to skoro není vidět. Myslím si, že se tu vypěstovala kategorie lidí, kteří berou slušné peníze a řada z nich neodvádí kdovíjaký výkon, s tím by stát něco dělat měl. Přitom se ví, že pro rizikovou skupinu jsou obvodní lékaři jedním z rozhodujících instrumentů při přesvědčování. Pokud přeci lidé chodí k lékaři třicet let, tak k němu mají důvěru. Já chápu, že lidé nemají důvěru k ministrům zdravotnictví, kteří tam rotují a chodí na brigádu, ale k lékařům důvěru by mít měli. Stát pořád ukazuje, jak je neschopný, má omezené možnosti a ani ty omezené možnosti není schopný vymáhat," tak bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz ostře kritizoval řadu obvodních lékařů, kteří nejsou schopni komunikovat s rizikovými pacienty a při ohrožení jim po telefonu předepisují »čaj s citronem«.
V českých nemocnicích bylo v neděli 4885 pacientů, u kterých byla nákaza novým typem koronaviru prokázána. V těžkém stavu je 715 z nich. Některé nemocnice už kvůli přetížení a nedostatku personálu omezují plánovanou péči. Žádají také o pomoc armádu. Od pátku vojáci slouží ve 24 nemocničních a sociálních zařízeních, od pondělí začnou pomáhat v dalších patnácti nemocnicích. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) ještě v pátek po jednání vlády uvedl, že vyhlášení nouzového stavu není nutné, že opatření proti šíření epidemie se mohou dál řídit pandemickým zákonem, v pondělí názor změnil.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.