Povinné očkování: Sociolog Bednář rozebral, jak se k vakcinaci postaví lidé, kteří věří, že covid je spiknutí Billa Gatese s výrobci čipů
Pod tlakem eskalující epidemie koronaviru zvažuje stát povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let a od února i u vybraných profesí. Podle sociologa jde o krok, který přišel ve chvíli, kdy už jiná možnost není. Věří, že mnoho lidí povinnost k vakcíně přesvědčí. "Většina je vlažná, očkování odmítá z chaosu informací a tam je dobrá šance, že těm to ten směr dá," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář (42) a popsal, proč vláda k takovému rozhodnutí dospěla.
Povinné očkování by se mohlo týkat lidí nad 60 let, protože jde o koronavirem nejvíce ohroženou věkovou kategorii, jak uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (67). Ani jednu dávku vakcíny zatím nedostalo zhruba 450 tisíc z nich. Podle debaty ve vládní Radě pro zdravotní rizika by měly být postupně plně naočkované i vybrané profese. Uvažuje se o zdravotnících a sociálních pracovnících, vojácích, policistech nebo hasičích. Sociolog Vojtěch Bednář má za to, že k tomuto kroku dospěla vláda proto, že jiné možnosti už nejsou proveditelné.
"Pokud chcete lidem říkat, že je něco povinné, je to poslední možnost, kterou máte udělat. Bohužel na druhé straně z mého úhlu pohledu, tedy z úhlu řízení prosazovaní opatření, jsme se dostali do situace, kdy už jiná možnost pomalu není k dispozici. Zdá se, že ti lidé, kteří jsou zatvrzele proti očkování, se dostali do stavu, kdy je v zásadě žádná komunikační kampaň není schopná přesvědčit. Samozřejmě je to chyba vlády, která nezvládla komunikaci toho opatření nebo řešení a bohužel teď asi už není k dispozici nic moc lepšího, než z toho povinnost udělat," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.
Kvůli zrychlujícímu tempu šíření epidemie vláda zpřísnila některá opatření, zejména vůči lidem, kteří nejsou proti covidu očkovaní. U toho se ale nezastavila a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) řekl, že debatu o povinném očkování pro lidi nad 60 let a některé profese by chtěl mít uzavřenou do konce tohoto týdne a příští týden vládě předloží stanovisko ministerstva. Sociolog, který je mimo jiné i vysokoškolským profesorem, si myslí, že stát nebyl schopen dát lidem správné informace o očkování, a proto teď přichází s tak razantním krokem.
"Když máte nějaký problém, který je velice složitý, a v tom problému nemáte jasný maják, který by vám říkal, jak ten problém řešit, a navíc k tomu problému se vám objeví ohromné množství protichůdných informací, tak v tu chvíli jsou nejvíce zranitelní ti, kteří jsou nejvíce postižitelní tím problémem. To jsou, řekněme si to upřímně, senioři a chronicky nemocní lidé. Přesně tito lidé mají zároveň nejmenší možnost v tom chaosu zjistit, které informace jsou ty správné. Bohužel se stává i to, že ti lidé přestávají být kvalifikovaně schopní se rozhodnout, protože ze všech informací nejsou schopni vybrat ty správné. Stát jim je neumí poskytnout, protože v tom opakovaně selhal, ale ten primární problém, který je ohrožuje na životě, trvá," vysvětlil svůj odborný názor pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.
Podle Vojtěcha Bednáře se ještě musí vláda zamyslet nad tím, jak bude povinné očkování vymáhat. Už jeho zavedení ale má být pro lidi jasným ukazatelem toho, že jde o správnou cestu. "Při této konfiguraci stavu věcí, do které jsme se dostali, samozřejmě můžeme hledat možnosti, ale v zásadě jediné, co se dá udělat pro ochranu lidí a záchranu jejich života je, když přijde ta autorita a lidově řečeno bouchne do stolu, to znamená použije opravdu tvrdý nástroj, kterým je vyhláška umožňující udělat očkování povinné. Samozřejmě druhá věc je, jak se to bude vymáhat či kontrolovat, ale už jen tím, že uděláte něco povinným, vysíláte velmi intenzivní signál. Jasně tím říkáte, že tohle je ta správná cesta, maják, který vám svítí na cestu," popsal princip povinného očkování pro ŽivotvČesku.cz sociolog.
Je jasné, že určitou skupinu lidí se zavedením povinného očkování k vakcíně proti covidu-19 přesvědčit nepodaří, ale podle odborníka zaměřujícího se na sociální život půjde o menšinu. "Samozřejmě že tu skupinu lidí, kteří jsou přesvědčeni o tom, že očkování je pravděpodobně spiknutí Billa Gatese s výrobci čipů, to proti tomu ještě více utvrdí, jenomže na druhé straně to je menšina. Ta většina je vlažná, očkování odmítá z chaosu informací a tam je dobrá šance, že těm to ten směr dá," dodal Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.