Miloš Zeman a covid: Po 3 dávkách vakcíny dostal monoklonální protilátky. Imunolog Jiří Šinkora vysvětlil, co je důvodem
Téměř měsíc a půl strávil prezident Miloš Zeman (77) hospitalizovaný v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde tým lékařů v čele s profesorem Miroslavem Zavoralem (67) řešil jeho vážný zdravotní stav způsobený chronickým onemocněním, kterým trpí. Během čtvrtka 25. listopadu se vrátil na zámek do Lán poté, co mu byla povolena domácí péče. Prokázalo se však, že i po třetí dávce vakcíny se nakazil koronavirem a musel zpět do nemocnice. "Pan prezident je nejvyšší představitel státu, pokud bych byl jeho ošetřujícím lékařem, nařídím to okamžitě," uvedl imunolog Jiří Šinkora pro ŽivotvČesku.cz.
Do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) byla hlava státu převezena v neděli 10. října speciální pojízdnou jednotkou intenzivní péče a člen prezidentova lékařského konzilia a renomovaný chirurg Pavel Pafko (81) tehdy naznačil, že by se mělo jednat o chronické onemocnění spojené s játry. Zdravotní stav Miloše Zemana nakonec po 46 nocích strávených na nemocničním lůžku dovolil jeho ošetřování v domácí péči, přestože lékaři doporučovali jeho setrvání ve zdravotnickém zařízení. Nakonec byl během včerejšího dne převezen zpátky do svého prezidentského sídla v Lánech.
Na včerejší tiskové konferenci vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář (54) potvrdil, že nadále o něj budou pečovat všeobecné zdravotní sestry ze společnosti Senior Home Group, která působí v oblasti zdravotních a sociálních služeb na nejvyšší dosažitelné úrovni.
I když Miloš Zeman podstoupil aplikaci již třetí posilující dávky proti koronaviru, provedený test na covid prokázal, že je pozitivní. Ještě ve večerních hodinách byl transportován zpět do ÚVN, kde podstoupil infúzi tzv. monoklonálních protilátek – o nich se ví teprve pár měsíců a mohou výrazně pomoci nemocným s covidem.
Podle slov primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jsou monoklonální protilátky velkým pokrokem v účinné léčbě onemocnění covid-19. "Je to úžasná věc, která dokáže zabránit rozvoji závažného onemocnění a tomu, že se nakažený pacient dostane na ventilátor či zemře, samozřejmě pokud se použije včas. Od jara opakujeme, že tyto protilátky jsou zde k dispozici jako skvělá ochrana lidí, kteří se nestihli naočkovat nebo si nevytvořili dostatečnou ochranu," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.
Státní zdravotní ústav (SÚKL) informoval o tom, že monoklonální látka může využívat jako jeden z možných mechanismů blokádu některého enzymu, působí jako »povzbuzovač« imunitního systému a v organismu dokáže fungovat jako »dopravní prostředek«, který má schopnost přepravit potřebné léčivo k postižené tkáni nebo buňce.
Přirozeně se spekuluje o tom, kde se Miloš Zeman mohl skutečně nakazit – v této souvislosti je zmiňována osoba z jeho týmu, ale podstatnější zůstává fakt, že k přenosu infekce po již třetí aplikované dávce vůbec došlo. Zkušený imunolog Jiří Šinkora zastává názor, že s jednalo o nezbytný krok.
"Pokud by existoval test protilátek, jenž by byl validován a schválen nějakou významnou autoritou, odebrali by panu prezidentovi krev a podívali by se na množství protilátek. Poté by řekli by, že má dostatečné chránící množství protilátek. Jenomže u nás bohužel není, čili ho nemohou provést. Vakcína je krátkodobá, nedostatečně účinná, i když neříkám, že není benefiční. Rozhodně je benefiční pro osoby nad 60 let, tam určitě není o čem diskutovat. Pan prezident je hypoteticky v ohrožení života, přechází se přirozeně k tomu, co je osvědčené. Do žíly mu napumpují monoklonální protilátky, tedy všechny jednoho typu, produkované jedním klonem, potomstvem jedné B-buňky. Ta umí produkovat protilátky, které neutralizují koronavirus, pokud se člověku dostane do oběhu. Je to další ochranný krok, aby se zabránilo komplikacím a případné smrti pana prezidenta. Nemáme totiž certifikovaný test potvrzující, že má po třetí dávce vakcíny dostatek protilátek a já se vsadím, že má. Při jeho životním stylu však není možné vyloučit, že už si zničil imunitu. To může být další argument, pro který ovšem nemáme důkazy. I když je prokázáno, že alkohol je z hlediska imunity spíše benefiční. Podle mě je u něj infúze monoklonálních protilátek v pořádku, stejně jako u Donalda Trumpa. Pan prezident je významná figura a nejvyšší představitel státu, takže pokud bych byl jeho ošetřujícím lékařem, tak to nařídím okamžitě," popsal odborný názor na věc pro ŽivotvČesku.cz.
Data ministerstva zdravotnictví a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT) k pátku 26. listopadu uvádí, že v České republice je aktuální podíl osob s třetí dávkou 6,9 procent, přičemž 78 596 lidí na ni teprve čeká. Nejvyšší počet těch s posilující dávkou spadá do věkové kategorie 80+, konkrétně jde o 189 811 očkovaných. Přestože by měla působit jako výrazná podpora snížení rizika nákazy, případně vážného průběhu koronaviru, zárukou bezinfekčnosti není.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.