Tohle se dá očekávat, pokud by varianta omikron vycenila v ČR své zuby: Máme dvě možnosti, říká ministr Adam Vojtěch
Hygienici zatím neodhalili žádného dalšího nakaženého koronavirovou variantou omikron, který by měl souvislost s nakaženou ženou v letadle z Dubaje. Kontakty ženy z Liberce, která přicestovala z Namibie a byla prvním potvrzeným případem omikronu v ČR, prověřovali ještě hygienici v Moravskoslezském a Středočeském kraji. Ve středních Čechách hygienici prověřují jeden kontakt, ale pravděpodobnost varianty omikron je podle nich malá. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (35), co by se v případě rozšíření nové varianty viru mohlo očekávat za opatření.
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová ve středu v České televizi uvedla, že hygiena ještě nemá výsledky všech pasažérů letu z Dubaje do Prahy, kterým cestovala žena prokazatelně nakažená omikronem. Ve středu podle ní zbývalo provést sekvenaci, a zjistit tak případnou variantu omikron u tří cestujících z Moravskoslezského a Středočeského kraje, kteří byli pozitivní na covid-19.
V Moravskoslezském kraji hygienici prověřovali celkem 14 kontaktů. Podle mluvčího krajských hygieniků Aleše Kotrly byl covid-19 odhalen u tří lidí. U dvou z nich ale šlo o variantu delta a bezpříznakový průběh onemocnění. U dalšího byla nákaza natolik nízká, že ani nebylo možné provést diskriminační test, který by určil konkrétní variantu.
V Česku je kvůli snížení tempa počtu nakažených zavedena řada opatření. V případě, že by varianta omikron začala dominovat, lze čekat, že dojde v rámci restrikcí k některým změnám.
"Vždy je možné opatření zpřísnit ještě více, než je to nastavené dnes. My nemáme v ruce nic jiného než dvě možnosti. Jedna z nich je protiepidemická opatření a druhá očkování. Stále vzhledem k tomu, že není potvrzeno, že varianta omikron dokáže obcházet vakcínu, tak důležitá je prevence a aby nedošlo k přetečení kapacit nemocnic tak právě očkování. To stále platí a s novou variantou ještě více než doposud. Pak tu jsou protiepidemická opatření, která by mohla být nastavena přísněji. Ale není na místě strašit, protože o nové variantě viru je velmi málo informací. Důležitým a primárním prvkem zůstává očkování, které zabraňuje těžkému průběhu nemoci, což je prokázáno," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf zdravotnictví Adam Vojtěch.
Také středočeští hygienici v minulých dnech zkoumali kontakty nakažené ženy. Ze všeho nejdříve vyloučili nakažení koronavirem u Středočecha, který byl s ženou v Africe. V další várce testovali lidi, kteří byli se ženou v letadle, které do ČR přiletělo. Šlo o 15 lidí ze středních Čech, z nich měl pozitivní test na covid-19 jeden. Nyní by měli hygienici ještě prověřit, zda u něj také nejde o variantu omikron, ale předpokládají, že tomu tak spíše nebude. Dotyčný totiž letěl pouze z Dubaje. "My si myslíme, že ta pravděpodobnost je malá, protože ten pasažér nebyl v Africe. Na druhou stranu ale byl ve stejném letadle," řekla ČTK mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
Nákaza variantou omikron byla u ženy definitivně potvrzena 29. listopadu. Očkovaná žena z Liberce se do ČR vrátila z Namibie se skupinou dalších osmi lidí. Před návratem měli všichni negativní PCR test. Nákazu následně zachytil praktický lékař, který nechal u pacientky s lehkými příznaky udělat antigenní test. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.