Imunolog Jiří Šinkora popsal, co se v těle člověka stane po vdechnutí koronaviru a covid-19 ho připraví o život
Novým koronavirem se v Česku od loňského března prokazatelně nakazilo skoro 2,23 milionu lidí, z nich 33.576 zemřelo. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů denně. Za tuto středu statistiky evidují 134 zemřelých s potvrzenou nákazou, nejvíc od začátku dubna. Pro ŽivotvČesku.cz popsal imunolog Jiří Šinkora, co se vlastně stane, když člověk onemocní covidem-19 a v některých případech začne svádět boj o život.
Vir se do těla dostává přes ústa, nos, oči. Konkrétně sliznice poskytuje mechanickou ochranu tkání uložených pod ní a chrání tělo před škodlivými vlivy vnějšího prostředí. Pokud se vir přes ni dostane, začíná doslova velké mikroskopické dobrodružství.
Pokud je dávka viru, kterou člověk dostal do svého těla, skutečně vysoká, tato první interferonová linie obrany nestačí a virus začne sliznici poškozovat. Dále pak nakažené slizniční buňky ve větším počtu zabíjí, a hlavně začne pronikat hlouběji do těla a infikovat další tkáně a orgány.
Imunolog Jiří Šinkora v kostce popsal, co se děje, když člověk začne svádět boj o život se zákeřným neviditelným zabijákem. "Vir pronikne do těla hlouběji, vyvolá zánět a člověka zabije jeho vlastní imunita, která zaútočí tak, jak nemá. Proti virům se primárně bráníme T-buňkami (T-lymfocyty), a ty když na povrchu selžou a vir je v člověku déle a proniká hlouběji do těla, tak tělo vytvoří protilátky, které vir obalují a tím neutralizují. Vir se tedy v případě, že je v člověku déle, lepí na více a více buněk, ty následně hynou a vydávají signál, že je zle. Tělo pak v určitém okamžiku vyvolá bouři imunitního systému, vytvoří se zánět a ten člověka může zabít. Koronaviry člověka nezabíjejí, ale když je včas nezastaví, zabije ho vlastní imunita," vysvětlil poměrně složitý proces v mikrosvětě pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora.
Cestou z epidemie je podle politiků a odborníků očkování. Zmírnit zátěž nemocnic může i posilující dávka vakcíny, pro kterou si v Česku přišel už milion lidí. Nárok na ni mají lidé půl roku po ukončené vakcinaci, lidé nad 60 let a chronicky nemocní už po pěti měsících. Od ledna se platnost očkovacích certifikátů proti covidu zkrátí na devět měsíců a pro prodloužení bude nutné se znovu očkovat.
V současnosti velké obavy budí nová varianta viru zvaná omikron. Tu se poprvé podařilo identifikovat na jihu Afriky, v současné době se však již zřejmě komunitně šíří v řadě zemí po celém světě. Experti se domnívají, že by se brzy mohla stát jednou z dominantních variant. Stále však není jasné, jak vážný způsobuje průběh covidu-19 a zda bude snižovat účinnost vakcín.
Podle čísel z Jihoafrické republiky by mohla být varianta až třikrát nakažlivější než delta, která je nyní zodpovědná za 99 procent všech nových infekcí po celém světě.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.