Reklama:

Naděje na pomoc živnostníkům, které zasáhla epidemie. Nový kompenzační bonus jim může přinést desetitisíce. Promluvil mluvčí ministerstva

Finanční úřad - Ilustrační snímek
Finanční úřad – Ilustrační snímek
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 12. 2021

Podpora státu během epidemie koronaviru neustává a vláda se snaží formou tzv. kompenzačního bonusu alespoň částečně minimalizovat negativní dopady na ekonomickou situaci živnostníků. Podle Tomáše Weisse z odboru komunikace s médii Ministerstva financí ČR si mohou přilepšit až o několik desítek tisíc korun, ale i tato »finanční injekce« má své podmínky. "Kompenzační bonus může být souběžně s dalšími programy jako COVID - 2021 nebo COVID - Nepokryté náklady. Nejdříve by živnostníci mohli žádat o první bonusové období, jde o 1 000 korun denně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Kompenzační bonus má sloužit podnikatelům, u nichž došlo k citelným finančním ztrátám z důvodu krizových opatření, která musela přijmout vláda, aby zabránila ohrožení zdraví kvůli šíření epidemie viru SARS-CoV-2. Končící kabinet premiéra v demisi Andreje Babiše (67) nakonec ustoupil od přísných podmínek a pomoc živnostníkům bude o něco »dostupnější«.

Podle slov Tomáše Weisse, který působí v odboru komunikace s médii na Ministerstvu financí České republiky, o něj zatím ještě není možné žádat – vše je ovšem připraveno pro to, aby v případě finálního schválení ze strany horní komory Parlamentu fungovalo plynule.

Reklama:

"Jakmile by k tomu došlo, Finanční správa ČR začne přijímat žádosti. Samozřejmě úplně nejjednodušší je pak využití jejich webové aplikace, kterou lze najít na webu ministerstva financí (www.mfcr.cz/bonus). Tam se pak vyplní propad tržeb, nějaké osobní údaje daného podnikatele a lze to odeslat i e-mailem na příslušný finanční úřad," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v polovině prosince (podle dosavadních informací 15. prosince) by měl Senát zasednout k definitivnímu schválení kompenzačního bonusu.

Nutné je však konečné schválení zákona, protože dokud k němu nedojde, finanční úřady mají ve vyplácení bonusů svázané ruce - zatím prošel pouze přes Poslaneckou sněmovnu. Nárok na něj by měl vzniknout OSVČ (osobám samostatně výdělečně činným) a společníkům s. r. o. (společnostem s ručením omezením). Alespoň polovičního by pak měli dosáhnout ti, kteří pracují na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), dohodu o provedení práce (DDP), tzv. »dohodáři« a v neposlední řadě živnostníci, kterým izolace nebo karanténa kvůli koronaviru zasáhla do podnikání.

"Nejdříve by mohli žádat o první bonusové období, které je vypsáno od 22. listopadu do 31. prosince, jedná se o 1 000 korun denně. Pak nastane druhé bonusové období od 1. ledna do 31. ledna nového roku 2022, za něj by to činilo třeba 31 000 korun. Pokud by se pandemická situace nějak měnila, vláda může vždy o další měsíc svým nařízením kompenzační bonus prodlužovat," vysvětlil mluvčí ministerstva financí pro ŽivotvČesku.cz. Osoby, které nebudou mít nárok na »plný«, ale již zmíněný »poloviční«, by měly obdržet přinejmenším částku 500 korun za den.

Hlavní podmínkou dosažení na tuto státní pomoc je primárně propad tržeb a zároveň skutečnost, že k němu došlo v důsledku covidových restrikcí vlády. Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (57) uvedla, že došlo ke snížení procentuálního požadavku poklesu tržeb, který byl původně 50 procent.

"Třeba v tom prvním období do konce roku srovnáváte vaše tržby za prosinec se srovnávacím obdobím, které je od června do září tohoto roku. Člověk si vybere tři měsíce, vezme si průměr měsíčních tržeb, a pokud je u toho měsíčního průměru a prosince propad tržeb minimálně o 30 procent, tak může o kompenzační bonus žádat. Je tam podmínka, že propad tržeb má být v důsledku covidových opatření vlády, přičemž není potřeba to nějak prokazovat. Ale je jasné, že pokud někdo prodává zmrzlinu nebo má venkovní plavecký bazén, tak propad tržeb v prosinci logicky není z důvodu covidu jako takového, ale protože je daná osoba sezónní podnikatel. V takovém případě o kompenzační bonus žádal nelze, mělo by to být spojené s pandemií," řekl Tomáš Weiss pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je úplně jedno, zda se jedná o restauratéra, který je přímo poškozen tím, že neočkovaní nyní nemohou chodit do restaurací a přichází o hosty nebo pekař, který má třicetiprocentní pokles tržeb.

V minulosti nebylo možné kombinovat »pomocné« programy dohromady, ale to se změnilo. V návrhu zákona byl souběh povolený s programem Antivirus, nicméně ve Sněmovně se nahrál pozměňovací návrh, který byl nakonec schválen. "Souběh může být tedy i s těmi dalšími programy jako COVID - 2021 nebo COVID - Nepokryté náklady," dodal tiskový mluvčí ministerstva financí pro ŽivotvČesku.cz k tomu, že nyní je možné využít větší podpory ze strany státu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: