Omikron má potenciál unikat protilátkám jako žádná jiná varianta. Biochemik Václav Navrátil řekl, co dělat, pokud se rozšíří
Omezení vstupu do ČR z osmi afrických zemí kvůli variantě koronaviru omikron v pondělí vláda prodloužila do 20. prosince. Přestože v Česku byl zatím potvrzen pouze jeden případ, obavy z této mutace přetrvávají. Podle biochemika Václava Navrátila je opatrnost na místě. "Tato varianta má potenciál unikat protilátkám jako žádná jiná dosud známá varianta a prolamovat tak ochranu získanou jak po očkování, tak po prodělání nemoci," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
Jako první variantu omikron zjistily v listopadu Jihoafrická republika a Botswana. Odkud přesně se ale omikron rozšířil, není stále jasné. Na svém území už tuto variantu potvrdilo více než 20 zemí, zatím se ale u pacientů, kteří onemocněli covidem-19, většinou neobjevily vážné symptomy. Odborníci se přesto mají na pozoru a podceňovat tuto variantu nechtějí. Biochemik vysvětlil, proč vyvolává obavy.
"Kromě předpokládané vysoké nakažlivosti obsahuje mnoho mutací ve virovém spike proteinu, tj. proteinu, který je klíčový pro vstup do lidských buněk. Pokud by tento protein výrazně zmutoval, tak by protilátky získané po očkování nebo po prodělání onemocnění poskytovaly pouze omezenou ochranu před nakažením," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Václav Navrátil, ředitel společnosti DIANA Biotechnologies.
V České republice aktuálně už celé měsíce dominuje varianta delta a její subvarianty. Delta vytlačila variantu alfa, jež na podzim loňského roku nahradila zcela původní variantu koronaviru. Obávaný omikron se od nyní dominující varianty v mnohém liší, a právě tato informace vyvolala obavy, že bude lépe unikat protilátkám z vakcíny i těm získaným proděláním nemoci. To by však nebyl jediný problém.
"Oproti deltě se liší na 45 místech. Mutace se nacházejí jak v místě vazby na lidské proteiny a v místě štěpení furinem, tak v místech zodpovědných za splynutí viru a buňky. Všechna tato místa jsou důležitá pro infekci lidské buňky. Řada povrchových míst je zmutovaná. Je možné, že varianta bude schopná rychlého šíření i v proočkované a promořené společnosti, a navíc se může stát, že ani dnes hojně používané protilátkové koktejly nebudou přinášet účinnou ochranu," upřesnil Václav Navrátil pro ŽivotvČesku.cz, čím by omikron mohl hrozit.
Už nákaze variantou delta očkování v tuto chvíli zcela nezabrání, z dat ministerstva zdravotnictví ale vyplývá, že s těžkými průběhy v nemocnicích končí především neočkovaní lidé. Podobně by tedy vakcína mohla fungovat i proti omikronu.
"Lze očekávat že imunita získaná po očkování nebo prodělání nemoci bude poskytovat vždy poměrně výraznou ochranu před vážným průběhem jakékoliv nové varianty a následky onemocnění tak budou v čase i přes objevování se různých nových variant klesat. A pokud bude nejhůř, tak lze současné vakcíny rychle upravit, aby cílily na nové varianty, to je výhoda nové mRNA technologie," objasnil biochemik účel vakcín.
Zatím není jasné, zda varianta omikron dokáže všude nahradit dominující deltu, či zda naopak nepůjde jen o další ze stovek variant, které nakonec zmizely. Pokud se ovšem omikron v populaci rozšíří, bude podle odborníka potřeba dodržovat zásady, které zabrání tomu, aby nová varianta způsobila další vlnu a poslala do nemocnic další tisíce lidí.
"V takovém případě bude potřeba vydržet, než budou za několik měsíců první antivirotika, která by měla i na tuto variantu fungovat. Do té doby je nutné kombinací opatření zabránit velkému šíření varianty a postupně dále navyšovat kapacitu a dostupnost PCR testování, aby pak bylo možno rizikové nakažené identifikovat včas. Nejen aby byli včas izolováni, ale také aby se jim včas podaly léky, které omezí následky jejich onemocnění," popsal ředitel společnosti DIANA Biotechnologies pro ŽivotvČesku.cz, jak by se mělo při rozšíření omikronu postupovat.
Ať už se omikron rozšíří, nebo ne, covid-19 na ústupu není a podle toho je třeba se chovat a přizpůsobovat tomu i zdravotnické postupy. "Klíčové je uvědomit si, že epidemie ještě nekončí a je nutné pracovat na základních pilířích boje proti epidemii, tedy vysokokapacitním citlivém testování, očkování a nových léčivech," dodal biochemik Václav Navrátil pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.