Reklama:

V Česku byl odhalen druhý případ omikronu. Roman Prymula připustil další šíření viru. Vakcíny budou ztrácet účinnost, říká

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2021

Varianta omikron už má v Česku dva potvrzené případy, uvedla to Krajská hygienická stanice Libereckého kraje. Vznikají tak obavy z toho, co lze očekávat od varianty koronaviru, která se poprvé vyskytla v JAR. Podle epidemiologa Romana Prymuly (57) se bude i nadále šířit a během 14 dní budeme vědět zásadní informace vedoucí k rozuzlení toho, jak se virus ve skutečnosti chová. "Současné vakcíny nejsou příliš širokospektrální, jsou vyvíjené na původní kmeny a postupně budou ztrácet účinnost," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Data ministerstva zdravotnictví poukazují na to, že vývoj epidemie koronaviru v Česku zpomaluje. Během úterý 7. prosince se PCR testováním v laboratořích potvrdilo téměř 20 000 nemocných s covidem-19, v porovnání s minulým týdnem došlo k poklesu o 2 500 pozitivních záchytů. Situace v nemocnicích je však i nadále nepříznivá, řeší se nejen nedostatek covidových lůžek, ale i zdravotnického personálu.

V Jihoafrické republice byla navíc poprvé 9. listopadu zachycena nová varianta původního »wuchanského« viru SARS-CoV-2 pojmenovaná omikron. Během cesty z Namibie se jí nakazila šedesátiletá Češka z Liberecka, která infikovala také jeden ze svých blízkých kontaktů. Aktuálně jsou u nás tedy dva potvrzené případy této »jihoafrické« varianty. Podle epidemiologa Romana Prymuly je téměř jisté, že se omikron bude v České republice šířit i nadále.

Reklama:

"To, co známe z jižní Afriky, má poměrně velký potenciál šíření se v populaci. Určitě k němu tedy dojde, ale nemusí to znamenat nic katastrofického, protože průběhy zatím nejsou až tak závažné, jak by možná mohly být. V tuto chvíli se ještě nedá říct, potřebujeme dejme tomu alespoň dva týdny, abychom měli více údajů, protože aktuálně jsou dostupná data víceméně pouze z jižní Afriky v nějakých rozsáhlejších souborech a tam je ta postižená populace jiného průměrného věku a jiné rasy. To znamená, že potřebujeme ještě více dat z Evropy, abychom mohli něco definitivně říci," vyjádřil svůj pohled na aktuální stav v zemi pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutovaným tématem zůstává vývoj speciálních vakcín zaměřených na konkrétní variantu namísto současných, které působí částečně proti většině známých kmenů koronaviru. Společenství dvou firem – amerického Pfizeru a německého BioNTechu oznámilo, že dvě dávky vakcíny nevytváří tolik neutralizačních protilátek oproti třetí posilující, která je navýšila o dvaceti pětinásobek. Podle dosavadních klinických studií tří dávkové schéma očkovacího preparátu představuje dobrou ochranu právě před variantou omikron.

"Přesto, že dvě dávky vakcíny mohou nadále představovat ochranu před závažným onemocněním způsobeným kmenem omikron, z předběžných údajů je evidentní, že ochrana se třetí dávkou naší vakcíny zvýší (jedná se o vakcínu Comirnaty, kterou je v Česku očkováno k datu 8. prosince celkem 11 601 151 lidí za celou epidemii, pozn. red.). Jde o to zajistit, aby bylo co nejvíce lidí plně naočkováno prvními dvěma dávkami, přeočkování pak zůstává nejlepší možností, jak předejít šíření covidu," vyjádřil se Albert Bourla (60), generální ředitel farmaceutického gigantu Pfizer, v oficiálním vyjádření.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula je názoru, že má rozhodně smysl také vyvíjet nové vakcíny, které budou korespondovat s kmenem, který u nás převládá. Ale pokud se prokáže, že například hodně medializovaný omikron lze považovat za nezávažný, pak už bude samozřejmě rozumnější od myšlenky na vývoj očkovací látky na omikron ustoupit.

"Současné vakcíny nejsou příliš širokospektrální, jsou vyvíjené na původní kmeny a postupně budou ztrácet účinnost. Čili je samozřejmě potřeba je průběžně updatovat, aby korespondovaly s tím, co u nás máme," uzavřel Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila s prosbou o názor také molekulárního genetika Jana Pačesa z Akademie věd České republiky, aby zhodnotil novou variantu koronaviru a její možné následky pro populaci v Česku.

"Dosud to vypadá, že lidé s omikronem mají lehčí průběh, ale zatím je málo dat a není jasné, jaké tato varianta může mít konsekvence. Ale je to trochu zavádějící, protože zrovna ten klastr (set statistický metod k seskupení proměnných nebo pozorování, pozn. red.), který byl zachycen v jižní Africe, byli mladí lidé, kteří mají obecně lehčí průběh. Otázkou je, co by nastalo v případě, že se omikron dostane do očkované populace a starší generace. Pokud by měl i tak lehčí průběh a byl infekčnější, pak by vytlačil variantu delta (známou jako indickou, pozn. red.). Vlastně by to pomohlo, nicméně je to pouze jeden z mnoha možných scénářů," dodal další úhel pohledu na variantu, u které laboratoře v ČR zaznamenaly už druhý případ nákazy.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: