Reklama:

Jízdní řád epidemie: Co nás s covidem čeká v roce 2022, odhadl Václav Hořejší. Směr jízdy bude řídit omikron a další mutace

Profesor Václav Hořejší
Profesor Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 12. 2021

Do konce roku 2021 zbývají přibližně tři týdny, které by podle expertů mohly vést k mírnému zlepšení celkové koronavirové epidemie. Odhadovat, jaký bude rok 2022, je velmi složité i pro experty. Zásadní bude, jakým způsobem dokáže virus mutovat. Podle molekulárního imunologa a mikrobiologa Václava Hořejšího (72) se mohou objevit varianty pro lidstvo »přívětivé« i nebezpečné. "Pokrok jde dopředu a já věřím, že budeme mít více účinných zbraní, i kdyby se objevila nějaká horší varianta, než jak se jeví nyní omikron," řekl imunolog pro ŽivotvČesku.cz s tím, že na nový rok hledí s mírným optimismem.

Reklama:

Za středu v Česku přibylo 16 179 potvrzených případů covidu, to je zhruba o 5000 méně než před týdnem. Je to sedmý pokles v řadě. Incidenční číslo se poprvé od 21. listopadu dostalo pod 1000. Za posledních sedm dní připadá na 100.000 obyvatel 979 nakažených. V nemocnicích je s covidem 6478 pacientů, což je nejmenší počet, jaký byl v prosinci zaznamenán. V těžkém stavu je 1072 pacientů.

Data, která zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, vedou k mírnému optimismu. O zlepšení či alespoň o nezhoršování situace mluvili také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) či hlavní hygienička Pavla Svrčinová (58). Že by pandemie mohla být za vrcholem, se domnívá také ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek (54). Obrat k lepšímu je ale mírný a křehký a vědci i politici hledí s obavami na nové mutace.

Reklama:

Podle molekulárního imunologa a mikrobiologa Václava Hořejšího by měl do konce roku následovat pokles epidemie a na začátku roku 2022 by mělo dojít ke zlepšení celkové situace včetně uvolnění lůžek v nemocnicích a na JIP. Jenže jsou to účty a závěry, které jsou dělané tak říkajíc bez hostinského, tím »hostinským«, který se chystá na masivní návštěvu středoevropského prostoru je omikron případně další mutace.

"Dělat předpovědi je složité, ale osobně si myslím, že mírné klesání bude pokračovat dál. Do konce roku či o něco později bychom se mohli dostat na přijatelná čísla, počty hospitalizovaných lidí by mohly klesnout na polovinu současného stavu. Pokles by mohl pokračovat i v novém roce a během dvou či tří měsíců bychom se mohli dostat na dobrou úroveň, tak to vidím já, ale znovu říkám, že to do jisté míry věštění," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší, který za rozhodující faktory, které pomáhají virus brzdit, považuje očkování a přirozené promoření společnosti.

Zdravotníci v Česku podali dohromady přes 14,1 milionu dávek vakcíny proti koronaviru. Ukončené očkování má více než 6,4 milionu lidí, což podle ministerstva zdravotnictví představuje 60,2 procenta ze všech obyvatel. Z lidí od 12 let výše, kteří se zatím mohou očkovat, je plně naočkovaných 69 procent. Od půlky prosince se otevře registrace i pro děti od 5 do 12 let. V ČR dál roste zájem také o třetí posilující dávku, která by měla lépe chránit právě i před variantou omikron. Ve středu podstoupilo očkování v Česku 90.649 lidí, přibližně o 17.000 více než před týdnem. Pro třetí dávku si přišlo 78 266 lidí, což je dosud nejvíce za jeden den.

"Já si myslím, že vývoj v roce 2022 by mohl být přijatelný. Jednak hodně lidí covid prodělává, takže postupuje tzv. promořování, současně je vyšší zájem o očkování, takže i to je aspekt, který nahrává zpomalení. Zkazit to samozřejmě může nějaká ošklivá varianta viru. Nyní se objevil omikron, ale v jeho případě zatím ty nejnovější zprávy nevypadají zle, proto si myslím, že celkový vývoj lze posuzovat s mírným optimismem. Hovoří se o tom, že v středoevropském prostoru začne deltu nahrazovat omikron, ale to je pořád spekulace, my nevím, co se bude přesně dít, je příliš brzy na to omikron hodnotit. Nejdříve se myslelo, že omikron je mnohem infekčnější než delta, poslední zprávy to trochu zpochybňují, je totiž velký rozdíl, zda posuzujete jihoafrickou populaci či evropskou populaci, ve které je daleko více starých lidí. Nad tím, co omikron udělá, pouze spekulujeme a nevíme, co se stane," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší ohledně mutace, která poprvé byla zaznamenána 9. listopadu v Jihoafrické republice.

V České republice byly zatím zaznamenány dva případy omikronu. Nová varianta koronaviru byla na konci listopadu zachycena u ženy z Liberce, která do ČR přicestovala z Namibie. Druhým zachyceným případem je blízký kontakt této ženy.

Podle Václava Hořejšího je velice složité stanovit covidový scénář pro rok 2022. Jízdní dráha koronaviru může mít mnoho odboček, slepých cest i zátarasů. Za odbočky lze považovat vznikající mutace, na ty budou aplikovány nové vakcíny, které by měly, na rozdíl od současných vakcín, fungovat na všechny varianty koronaviru.

"Ty největší obavy jsou spojené s tím, že by se mohla objevit varianta, která by uměla obcházet protilátky, to je jednoznačně největší nebezpečí. Delta už protilátkám trochu unikala, nyní se ukazuje, že unikat umí omikron, u něj je to už významné, ale také se ukazuje, že kdo má už tři dávky současného očkování, tak to pravděpodobně bude stačit, takže ani s omikronem to není nejhorší scénář. Může se stát, že se objeví varianta, která bude unikat ještě více, ale já si myslím, že to není pravděpodobné, myslím si, že virus nemůže to kritické místo na s proteinu měnit tak, aby úplně unikal protilátkám. Protilátky jsou zaměřeny právě proti kritické části s proteinu, které virus potřebuje, aby mohl infikovat buňky. Nejhorší by byly kombinace infekčního a smrtelnějšího viru, který by obcházel protilátky, ale znovu říkám, že ty možné kombinace mohou být různé, také se může objevit virus, který bude sice infekčnější, ale způsobuje mnohem lehčí onemocnění, což by bylo docela dobré," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný imunolog, který chce ale na scénář příštího roku hledět s optimismem. Hodně si slibuje od toho, že na trh přijdou účinné léky a probíhá vývoj nových vakcín.

Česko vyhlíží schválení vakcíny proti covidu-19 od společnosti Novavax, objednáno je 370.000 dávek. Očkovací látku americké firmy v současné době posuzuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Pokud bude vakcína schválena, tak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) dodávku očekává v lednu. Proteinová vakcína Novavaxu funguje na jiném principu než preparáty firem Pfizer/BioNTech či Johnson & Johnson a využívá technologii již použitou například ve vakcínách proti chřipce či rakovině děložního čípku. EMA posuzuje i další proteinovou vakcínu od francouzského výrobce Sanofi, kterou má podle ministra Adama Vojtěcha Česko rovněž objednanou.

"Firmy pracují na nových vakcínách, objevují se zprávy z klinických studií, začínají být k dispozici tradiční vakcíny založené na inaktivovaném viru, proti kterým možná ti iracionální odpírači nebudou mít tolik námitek jako mají proti mRNA vakcínám. Bude záležet, jak moc nové vakcíny budou zapotřebí, zatím to vypadá, že kdo si dá tři dávky současných vakcín, ideálně v nějaké kombinaci typu Pfizer a jako třetí dávku třeba Moderna, tak by to pro něj mohlo být dostatečné. Pokrok jde dopředu a já věřím, že budeme mít více účinných zbraní, i kdyby se objevila nějaká horší varianta, než jak se nyní jeví omikron," dodal pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší. Souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který je přesvědčen, že Novavax by mohl znamenat alternativu pro lidi, kteří z různých důvodů nemají důvěru k vakcínám, které jsou nyní k dispozici.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: