Chytrý trik záchranářů, jak se ochránit před omrzlinami a správně se zahřát. Horká sprcha je nesmysl, říká mluvčí
Česko zažívá konečně pravé zimní počasí. Nadílka sněhu pokryla většinu území Česka, v souvislosti s typickými meteorologickými jevy tohoto ročního období a mrazivými teplotami však nastává i nutnost zvýšené opatrnosti.
Češi se sněhové nadílky a mrazivých teplot na rozdíl od loňského roku dočkali už před svátky. Zatímco loni nebylo po sněhu téměř památky, nyní jsou ho hromady i v nížinách a teploty klesají pod nulu. V takovém počasí je potřeba dbát zvýšené opatrnosti a dobře se oblékat, aby nedošlo k podchlazení či výskytu omrzlin, během nichž se kůže poškodí chladem.
Ještě než člověk dojde do stádia omrzlin, může být silně prochladnutý a prsty, končetiny či dokonce tělo mu může začít blednout až doběla. Leckdo se takový stav snaží po příchodu domů zahnat horkou sprchou, to ale podle mluvčí pražských záchranářů není vůbec dobrý nápad.
"Namrzlé a zbledlé prsty či končetiny způsobené dlouhým pobytem v chladu se musí oteplovat postupně. Tak je to i s celkovým podchlazením organismu. Určitě nechoďte hned do horké sprchy, je potřeba to dělat velmi pozvolna. Například strčit prst, končetinu, případně celé tělo pod vlažnou vodu a postupně zahřívat," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Záchranné služby hlavního města Prahy Jana Poštová.
Pokud u sebe člověk pozoruje omrzliny, kdy kůže už červená, nebo se na ní dokonce objevují puchýře, rozhodně by měl vyhledat lékařskou pomoc, raději než aby se snažil si je ošetřit doma. "Omrzliny už jsou na řešení v nemocnici nebo ve zdravotnickém zařízení," dodala Jana Poštová pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.