Když se na lidi tlačí kvůli očkování, řeknou si, že je to divné. Lukáš Pollert řekl, jak to má s vakcínou a kdo rozdělil společnost
Bývalý vynikající vodní slalomář a v současné době anesteziolog Lukáš Pollert (51) má na covidovou krizi řadu názorů, které dráždí oficiální proud i část veřejnosti. Když mluví o tom, že dostal nálepku »antivaxer«, nesouhlasně vrtí hlavou a rozebírá, kdo podle něj ztratil autoritu. "Když se na lidi začalo tlačit, že se něco musí, tak se plno lidí »šprajclo« jen kvůli tomu tlaku," řekl pro ŽivotvČesku.cz na téma přemlouvání k očkování.
Pane doktore, za neděli přibylo 4111 pozitivních na covid, v nemocnicích je 5561 lidí a epidemie ustupuje. Někteří experti jako matematik René Levínský či ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ještě před měsícem odhadovali, že v polovině prosince budou kolabovat nemocnice a hospitalizováno bude i 15 tisíc lidí denně. Jaký podle vás vysílá do společnosti signál skutečnost, když se autority ohledně vývoje krize takto zmýlí?
Autority si podle mě nemyslí, že se mýlí. Bude to podobné, jako když říkal pan Flegr, že kdyby ty lidi nestrašil, tak tady v ulicích ty mrazáky skutečně byly. Autority přizpůsobí rétoriku nové situaci. Je to podobné, jako když jsou volby, všechny strany před volbami něco proklamují, volby pak nějak dopadnou a všechny strany při hodnocení voleb začnou říkat, že to dopadlo dobře. Každý si na situaci najde svou výhru. Situace kolem covidu vypadá černobílá, ale situace se teď nově rozebere a autority řeknou, že to dopadlo přesně tak, jak čekaly. Já nedávno měl na Twitteru příspěvek, že čísla klesají, protože se zavřely vánoční trhy. Byla to taková trochu ironie, která ukazuje na ten nesmysl. Možná, kdyby lidem zakázali štědrovečerní večeře, že by následovala ta úplná »tečka« za koronavirem. Berte to prosím jako ironii.
Podle vás tedy vývoj epidemie není pouze o datech a statistikách, ale také o jejich interpretaci? Ve společnosti se ale skutečně objevuje výčet tvrzení, ve kterých se autority a experti spletli. Třeba si lidé připomínají tvrzení vládní kampaně, že kdo si nechá dát »tečku«, tak pro něj epidemie končí. Vláda a autority se opakovaně v předpovědích mýlí a veřejnost to vnímá...
Víte, v tomto bodě mám pro autority i pro tu vládu jistou shovívavost. Opravdu si myslím, že v létě lidé, jak z řad liberálů tak z řad těch, co podporují restrikce, nevěděli, že přijde na podzim další vlna. Jestli ta vlna byla opravdu způsobená tím, že se očkovaným povolilo chodit na akce bez testů, nebo tím, že to očkování skutečně přestalo fungovat, nebo tím, že delta je opravdu nakažlivější, to nevím. Ale v létě si opravdu nikdo nemyslel, že tady podzimní vlna pozitivit bude. Netušil to opravdu nikdo. Loni se na základě podobných čísel dost naplnily nemocnice, tak se čekalo, že letos to bude znovu. Letos ta situace je ale jiná. Je tady šest milionů lidí, kteří nemoc prodělali. Vycházím z toho, že je tady více než dva miliony pozitivních, podle odhadů některých studií je to třetina reálného stavu, protože dvě třetiny na PCR nešly a nákazu prodělaly skrytě. Máme tady tedy obrovské množství promořených a také je tu vysoké číslo proočkovaných. To jsou lidé, kteří to třeba dostanou, ale mají lehké průběhy. Na jednotkách intenzivní péče máme kolem tisíce lidí. Ty predikce byly opravdu vyšší, ale to je jako s počasím, to umíme předpovídat na týden dopředu a pak už nikdo neví, co se stane. Je tady nový virus, je divné, že některé státy mají vysokou proočkovanost a stejně mají vysoká čísla. V Japonsku virus vymizel, nemají téměř oběti a nikdo neví proč... Takže predikce nevyšly, za to bych ale nikoho nepeskoval. Odborníci by se možná mohli vrátit nohama na zem a říct, že prostě některé predikce nevyšly, ale já jim to za zlé nemám, je to nový virus a nikdo přesně neví, jak se chová a nyní vidíme, že se nechová podle predikcí. Tohle politikům nezazlívám, zazlívám jim ale tu nespravedlnost.
Jakou nespravedlnost máte nyní na mysli?
Vládě a odborníkům, kteří vládě radí, zazlívám nespravedlivý postoj proti některým skupinám obyvatel. Když řekne Alena Schillerová, že se musí přitvrdit proti neočkovaným, tak to je přesně ta rétorika, která ostrakizuje některé skupiny. To jim zazlívám, ale to, že se netrefí v predikci, opravdu nikomu nezazlívám.
Vy jste několikrát řekl, že nejste epidemiologem ani virologem, ale vnímáte nálady ve společnosti. Máte pocit, že za rok klesla důvěra veřejnosti ve vládu, která by měla krizi řídit a společnost z krize vyvést?
U mě osobně klesla důvěra v mainstream a v mém případě třeba v Českou televizi. Vidím na vlastní oči, jak se o covidu referovalo třeba před rokem a jak se ta rétorika mění. Česká televize tady mění rétoriku a mluví stejně jako vláda. Jediný, kdo tady zve do studia lidi širšího názorového spektra, tak je CNN Prima, jinak mi přijde, že u všech redaktorů České televize je rétorika stejná. Tady se tvrdí o Parlamentních listech, že jsou dezinformační web, ale proč? Protože také dávají prostor k diskuzi? A kdo mě zklamal, jsou opoziční politici, podívejte se, co říkali před rokem a co říkají nyní, když se dostali do vlády. Jediný, kdo tady drží linii, je Ondřej Dostál (právník napadající vládní opatření a člen Pirátů, o kterém se uvažovalo v souvislosti s vedením ministerstva zdravotnictví, pozn. red.), oni zase vytáhli, že je dezinformátor, ale on má svůj názor podložený daty. Myslím si, že když je ten druhý názor podložený daty, tak proč by v médiích neměl zaznívat stejně silně? Když se podívám na Dostála, tak mi nepřijde, že říká něco špatně.
Ondřej Dostál proslul tím, že nechtěl sdělit, zda je či není očkovaný proti covidu. Tvrdil, že je to dotaz na zdravotní stav a je to jen jeho věc. Jak to máte vy, jste očkovaný?
Já nejdříve říkal, že nejsem. Pak jsem začal říkat, že jsem vlastně očkovaný desetkrát, protože jsem to několikrát prodělal. Pak jsem si řekl, že se nechci zařadit do nějaké skupiny, tak nebudu říkat tak ani tak. Mám pak lepší pozici, když píšu nějaké své názory a úvahy.
Tím myslíte, že chcete k sobě na sociálně sítě přitáhnout očkované i neočkované?
Víte, mně začíná hodně vadit rozdělení společnosti na »vaxery« a »antivaxery« jen na základě vztahu k vakcínám proti covidu. Tady je přeci proti různým chorobám očkovaných deset milionů lidí a téměř žádní »antivaxeři« tady nejsou. Tady se společnost rozdělila jen na základě toho, jaký je vztah k poslední experimentální vakcíně. Tady se společnost rozdělila na dva tábory a nikdo nestojí mezi nimi. Tady mají všichni nějaké očkování, ale přesto se společnost rozdělila na dva tábory jen kvůli postoji k poslední vakcíně. Podle mě společnost hodně rozdělila média, protože chtějí sledovat ten střet dvou táborů. Já se tedy pasoval mezi ty dvě skupiny, i když stejně jsem dostal nálepku »antivaxer«. Ale já jsem přeci očkován, já jsem také mezi těmi deseti miliony, kteří mají očkování. Tady se nebavíme o »vaxerech a »antivaxerech«, tady se společnost rozdělila na základě vztahu k poslední vakcíně.
Máte pravdu, že častým argumentem tzv. odpíračů je tvrzení, že podstoupili řadu očkování, jen mají problém přijmout mRNA vakcínu, protože je podle nich neprověřená v praxi...
Já si nemyslím, že by tady byla nedůvěra k mRNA vakcínám, že by tady někdo detailně studoval, co to přesně znamená mRNA. Podle mě nedůvěra vznikla tou »hurá« akcí a tím nátlakem. Čím více se na lidi začalo tlačit, že se něco musí, tak se plno lidí »šprajclo« jen kvůli tomu tlaku. Ti lidé jsou »zašprajcování« jen kvůli tomu, že nad nimi někdo »stojí s mečem« a říká jim, že něco musí. Někoho přemlouvat u zdravotních úkonů není podle mě vhodná taktika. Když někdo někoho přemlouvá a do něčeho tlačí, tak to svědčí o nedůvěryhodnosti. Když se na něco takhle tlačí, tak si lidé začnou říkat, že je to nějaké divné. Každý z nás chce být přeci zdravý a chce žít co nejdéle. Když tedy každý chce žít co nejdéle, proč se ti lidé nejdou očkovat? Je tady nedůvěra. Podle mě se navíc společností, světem a sítí nyní bude valit téma pravdy, lží a dezinformací. Bude se vytahovat, co kdo kdysi řekl a zda to lze považovat za informaci či dezinformaci. Podle mě v tom sporu vyhrají ti bohatší, ti chudší na to prostě nemají. Nakonec se ale skutečná pravda dostane na povrch, vždy to tak je, ale může to trvat dlouho, třeba celou jednu generaci.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.