Robert Šlachta čelí žalobě. Tvrdí, že kvůli pravdě. Po šéfovi Přísahy chce bývalý náměstek pražských vrchních žalobců 500 tisíc
V říjnových parlamentních volbách skončilo jeho občanské hnutí Přísaha s těsným výsledkem 4,68 procenta před branami Poslanecké sněmovny. Bývalý šéf policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta (50) vydal dvě knihy, z nichž první s názvem Třicet let pod přísahou vzbudila u některých v ní zmíněných osob nevoli. Bývalý státní zástupce Libor Grygárek (59) podal žalobu, které se někdejší elitní policista brání soudní cestou. "Vše byla pouze pravda, jak to ve skutečnosti bylo, jak jsem tím vším procházel. Žaluje mě s tím, že chce půl milionu korun a moji veřejnou omluvu. Mým cílem je dokázat, že jsem se ničeho v tomto ohledu nedopustil," popsal své cíle Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.
Kniha Třicet let pod přísahou nezůstala podle Roberta Šlachty bez odezvy některých lidí, o nichž se v ní zmiňuje. Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu sloužil u policejního sboru téměř 30 let a za svou kariéru si prošel řadou mediálně propíraných i více utajovaných kauz. Své zážitky a zkušenosti za dlouhá léta ve službě vydal v knižní podobě, kde promluvil také o lobbingu a úniku informací z policejních spisů. V té souvislosti zmínil jméno někdejšího náměstka Libora Grygárka. Ten se brání soudní cestou.
"Když jsem knihu psal, počítal jsem s tím, že se v ní zmínění lidé asi budou chtít bránit. Ale všechno je pravda, jak to ve skutečnosti bylo, jak jsem tím vším procházel, celou svou policejní kariérou a zásadními kauzami. Podle mého názoru výroky v knize rozhodně nejsou ostré, je to pouze realita té doby. Jak se ti lidé chovali, jakým způsobem ovlivňovali dění v justici a policii, potažmo v celém organizovaném zločinu. Za tím, co je v knize napsáno, si samozřejmě stojím. Není vůbec snadné se stavět proti těmto lidem, ve čtvrtek jsem sehnal advokáta, který dal požadavek na soud, aby pondělní řízení bylo odloženo a získal čas na prostudování spisu. Přes víkend jsme stanovili nějakou strategii, chtěli jsme, aby se to nesoudilo v Praze, lidé, co knihu četli, pochopí proč. Nechci to sám uvádět. Paní soudkyně to bohužel neakceptovala, uvedla informaci, že jsme zhatili řízení, přitom z naší strany tam požadavek na odročení byl podán, což bylo zákonné. Měl jsem tři měsíce na zvolení si advokáta, pak vůbec nechápu výroky, které padly z její strany na moji adresu. Nebo si to v hlavě můžu přebrat tak, že to vlastně bylo jenom dobře, požadavek na vedení soudu v Brně namísto v Praze byl správný," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz Robert Šlachta ze svého pohledu, jak vnímá žalobu, jejíž rozuzlení se vleče již delší dobu.
Soudní spor vedl Libor Grygárek také s ministryní spravedlnosti, právničkou a bývalou členkou ČSSD Marií Benešovou (73), která nyní patří do hnutí premiéra Andreje Babiše (67). Neváhala ho dokonce označit za součást justiční mafie – nezákonným způsobem prý zasahuje do toho, jak probíhají některé zájmové trestní věci.
"Kauza už se táhne více než rok, byla předána podle příslušnosti do Brna a pan Grygárek si stěžoval. Teprve další nadřízený soud ji dal soudům do Prahy... Čili se vracíme zpátky na začátek, kde to všechno začínalo. Kroky podniká pan Grygárek, já jsem osoba žalovaná a on po mně něco požaduje. Myslím, že je zcela pochopitelné, že se budu žalobě maximálně bránit, protože si v žádném případě neuvědomuju, že bych jeho jméno svou knihou jakkoli poškodil nebo mohl poškodit. Žaluje mě s tím, že chce půl milionu korun a moji veřejnou omluvu. Cílem je dokázat, že jsem se ničeho v tomto ohledu nedopustil," vyjádřil se bývalý šéf »protimafiánského« útvaru pro ŽivotvČesku.cz s tím, že knihu psal v Brně, ale bylo mu řečeno, že se to má řešit v Praze dle nakladatele.
Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila také protistranu, která žaluje bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu za slova, která padla v knize.
"V listopadu loňského roku jsem podal žalobu na ochranu osobnosti. Tento týden bylo nakonec po různých peripetiích nařízeno jednání, které pan Šlachta zmařil. V poslední pracovní den v pátek odpoledne, před koncem pracovní doby soudu, poslal žádost o odročení. S tím, že si už stanovil právního zástupce a ten neměl čas se seznámit se spisem. Samozřejmě tomuto absurdnímu požadavku soud nevyhověl, protože předvolání k soudnímu jednání obdržel pan Šlachta do vlastních rukou tři měsíce před termínem jednání. K jednání se nedostavil a jeho právní zástupce z pokynu pana Šlachty jednání zmařil, neboť znovu požádal o delegaci té věci, k místnímu projednání, k okresnímu soudu Brno-venkov. Poté, co jsem podal loni na podzim žalobu, tak Obvodní soud pro Prahu 5, kam byla podána, sám inicioval přezkoumání té místní příslušnosti. Městský soud v Praze už rozhodl jako soud nadřízený tomu Obvodnímu soudu pro Prahu 5, že příslušná k projednání bude Praha 5. Soudkyně pak správně nazvala pondělní, řekl bych hodně nedůstojný pokus o další prodlužování a vlastně zmaření celého jednání jako obstrukci (snaha mařit jednání, pozn. red.) s tím, že se to odrazí i v nákladech řízení," uvedl Libor Grygárek pro ŽivotvČesku.cz a dodal, že chce dosáhnout omluvy a finančního zadostiučinění.
V knize se objevila také další jména politiků a policejních funkcionářů, kteří se podle slov Roberta Šlachty mnohdy snížili ke slovním urážkám. Měli prý dojem, že napsat knihu z prostředí, kde se pracuje s tajnými informacemi a spisy, je hodně nerozumný krok, jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý elitní policista.
Trestní oznámení přišlo v minulosti také ze strany bývalého předsedy ČSSD Jana Hamáčka (43) a poslance Pavla Žáčka z ODS (53). Policie několik měsíců Roberta Šlachtu prověřovala kvůli úniku informací utajovaného charakteru, ale závěr byl jednoznačný – kniha žádné neobsahuje a nepředstavuje tak potenciální riziko, že se dle zákona č. 412/2005 Sb. o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti současný předseda hnutí Přísaha dopustil nějakého »prohřešku« a vynesl tajné informace.
"Autorem je pan Josef Klíma, já jsem poskytl samotný obsah. Jde tedy o vyřešení těchto právních otázek. Je to o panu Grygárkovi a panu Šlachtovi. Nedovedu si představit, že bych ho při jeho minulosti a činnosti na státním zastupitelství mohl poškodit," dodal Robert Šlachta pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.