Václav Havel nebyl dokonalý a neadorujme ho. Ivan Langer se neklaní, ale říká, co je nutné z prezidentova odkazu zachovat
Právník, člen ODS a ministr v Topolánkově vládě Ivan Langer (54) měl vždy k Václavu Havlovi (†75) pragmatický a střízlivý postoj. "Nikdo není dokonalý, nebyl dokonalý ani Václav Havel," uvedl Ivan Langer pro ŽivotvČesku.cz.
Václav Havel byl v minulosti kritikem Ivana Langera, zejména v době, kdy byl ministrem. Tehdy upozornil na to, že dochází k hromadným odchodům z Kubiceho Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.
"Ivan Langer často mluví o reformě, mluví hezky, souvisle, zdá se býti mužem na svém místě. Já si tím však vůbec nejsem jistý. Nikdy nebylo tolik průšvihů. Samo sebou byly i za Bublanova ministrování a dříve, ale aby odešlo vedení celého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu s padesáti nejlepšími kriminalisty i se svou mluvčí a o den později i vedení protikorupční služby… Myslím, že ministr vnitra i policejní prezident by měli být hnáni k odpovědnosti. Já jim prostě už nevěřím. Ale ono to jen tak projde a oba se jakoby nic na nás dál usmívají v televizi," sdělil v roce 2007 Václav Havel v rozhovoru pro Lidové noviny. Prezidentský mandát mu skončil 2. února 2003, přesto dál považoval za nutné vyjadřovat se k chodu státního aparátu a ministerstev. Ivan Langer v té době zastával funkci ministra vnitra v kabinetu Mirka Topolánka (65).
Z této historické pasáže z dobového tisku lze vypozorovat, že vztahy mezi Havlem a Langerem nebyly idylické. Oproti tomu Langer vyjádřil v minulosti přesvědčení, že Havlovým záměrem je dostat ODS do izolace spolu s KSČM. Havel nikdy ODS neadoroval a před stranou se neklaněl.
Podobný názor dnes zastává Ivan Langer na zesnulého Havla. Podle muže, který si vyzkoušel dva ministerské posty (kromě vnitra byl na přelomu let 2006 a 2007 také ministrem informatiky) nemá smysl Havla adorovat. Ale je nutné akceptovat dědictví, které zesnulý prezident Česku zachoval.
"Ať se to někomu líbí či nelíbí, tři dekády svobodné existence České republiky jsou v politickém světě symbolizovány třemi osobami, jsou to Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Na kolik jsem bytostně nesouhlasil v náhledu Václava Havla na politiku, stranickou politiku, na parlamentní demokracii a měl jsem vůči němu spoustu výhrad a sdílel jsem je veřejně i jemu z očí do očí, tak nikdo nemůže zpochybnit fakt, že málokdo v dějinách České republiky a Československa udělal pro svoji zemi v zahraničí tolik, co právě Václav Havel. Myslím si, že je to dědictví, kterého bychom si měli vážit, měli bychom si ho připomínat, ale nemělo by vést k adoraci a opomenutí toho, že nikdo není dokonalý a nebyl dokonalý ani Václav Havel," sdělil Ivan Langer pro ŽivotvČesku.cz u příležitosti desátého výročí prezidentova úmrtí.
Václav Havel zemřel v neděli 18. prosince 2011 na chalupě na Hrádečku u Trutnova. Původně se oficiálně udávalo, že zemřel v 10:15. Dva roky po odchodu svého manžela vdova Dagmar Havlová v rozhovoru pro Lidové noviny upřesnila, že její choť zemřel již v 9:46. Prvního českého prezidenta dlouhodobě sužovaly zdravotní problémy, v jejichž důsledku se v posledních měsících života stranil veřejnosti.
Kdo je Ivan Langer
Narodil se 1. ledna 1967 v Olomouci. V letech 1996–2010 byl poslancem Poslanecké sněmovny, dále českým ministrem informatiky a ministrem vnitra. Jako politik se Ivan Langer zabýval zejména veřejnou správou, bezpečností a rovněž drogovou problematikou. Jako poslanec či ministr vnitra se podílel na projektech jako jsou rozvoj eGovernmentu v ČR, Reforma Policie České republiky, Otevřená minulost, digitalizace, omezení zneužívání odposlechů, boj proti korupci, také národnímu koordinačnímu mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech či obnově techniky profesionálních i dobrovolných hasičů a dalších.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.