Reklama:

Nastává astronomická zima, její start bude nejchladnější za 5 let. Expertka popsala, jaké počasí čekat po Novém roce

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 12. 2021

Zimní počasí v Česku připomíná houpačku. Ale v posledních dnech se rtuť teploměru kloní spíše k mrazivým hodnotám a krátce před vánočními svátky to vypadá na pravou podobu posledního ročního období. "Start letošní astronomické zimy bude nejchladnější od roku 2016. Hned leden by měl být podle výpočtů NCEP teplotně průměrný měsíc, jeho průměrná teplota se pohybuje na -2 °C, oproti tomu měsíce únor a březen by měly dosáhnout na kladnou odchylku 1 až 2 °C, v porovnání s dlouhodobým normálem," řekla pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) sice nemá v platnosti žádnou aktuální výstrahu, přesto varuje v následujících dnech přes výskytem nebezpečných meteorologických jevů, které mohou komplikovat život nejen řidičům na silnicích, ale třeba také chodcům, kteří musí být velmi opatrní třeba v případě námrazy nebo ledovky. Podle statistických informací evidovaných v letech 1991 až 2020 byla nejnižší průměrná teplota naměřena na přelomu roku 1946/1947, kdy rtuť teploměru klesla na -8 °C, a srážkové rekordy poukazují na přelom 1986/1987, nejvyšší úhrn srážek dosáhl 110 milimetrů.

Meteorologická zima započala 1. prosince, ale v úterý 21. prosince nastává zimní rovnodennost, jinak řečeno astronomická zima. "Start letošní astronomické zimy bude nejchladnější od roku 2016. Dnes v 16 hodin 58 minut vstoupí Slunce do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat. Výstup amerického modelu NCEP se přiklání k tomu, že období od ledna do března bude ve střední Evropě teplotně mírně nadprůměrné v porovnání s dlouhodobým normálem, jehož vážený průměr je 0,9 °C, z let 1981-2010 a srážkově bez větších odchylek. Mezi jednotlivými měsíci ale bude rozdíl," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Podle jejích slov by nový rok 2022 měl začít s teplotami, které jsou pro lednové období typické. Žádná obleva by tedy ve výhledu novoročního počasí neměla nastat.

"Hned leden by měl být podle výpočtů NCEP teplotně průměrný měsíc, jeho průměrná teplota se pohybuje na -2 °C, za to měsíce únor a březen by měly dosáhnout kladnou odchylku 1 až 2 °C, v porovnání s dlouhodobým normálem, který je -0,9 °C, respektive 2,9 °C. Z těchto výstupů to tedy vypadá, že by pravé zimní počasí mohlo skončit dříve než vloni. To ale neznamená, že jsou od února vyloučené ledové dny, tedy dny s celodenními mrazy nebo sněhová kalamita i v nížinách. Do výsledku a průběhu zimního počasí ve střední Evropě může promluvit také rozpadnutý polární vortex, který k nám vloni od 8. do 15. února zapříčinil průnik arktického vzduchu," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: