Nouzový stav dneškem končí, omezí se ale večírky a oslavy. Virolog Jiří Černý promluvil o síle varianty omikron
O dnešní půlnoci skončí v Česku nouzový stav, který platil kvůli epidemii koronaviru od 26. listopadu. Restaurace, bary, diskotéky, kasina a obdobné provozovny tedy nebudou muset od Štěpána zavírat ve 22:00. Přestane také platit zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti. Nová koaliční vláda Petra Fialy (57) se rozhodla, že poslance o prodloužení nouzového stavu nepožádá a se šířením nákazy hodlá bojovat s pomocí pandemického zákona. Kabinet tento týden oznámil některá zpřísnění, a to v souvislosti se silvestrovským veselím, kdy se očekává zvýšený počet kontaktů. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně varianty omikron promluvil virolog Jiří Černý.
Na kulturní a jiné akce bude moci po skončení nouzového stavu maximálně tisíc sedících lidí. Akce, kde účastníci nesedí u stolů, budou omezeny na nanejvýš 100 osob. Zpřísnění opatření ale přijde v období kolem Silvestra. Od 29. prosince do 2. ledna se veřejných a soukromých akcí nebude moct účastnit víc než 50 lidí bez místa k sezení. U stolu v restauraci se povolený počet lidí sníží ze šesti na čtyři, pokud nejde o členy jedné domácnosti.
Na akce i do restaurací budou nadále moci přijít až na výjimky jen lidé, kteří mají dokončené očkování nebo covid v posledním půl roce prodělali. Provozovatelé a organizátoři budou muset kontrolovat covidové certifikáty pomocí aplikace k načtení QR kódů. Zpřísnění opatření přichází v reakci zejména na silvestrovské veselí, kdy se nedá vyloučit, že bude docházet k vyšším počtům kontaktů a dojde ke zvýšení rizika přenosů.
"Ta varianta se šíří skutečně velmi rychle, šíří se rychleji než delta, a to je i důvod, proč se očekává, že deltu celosvětově nahradí, a to v poměrně krátké době. V Evropě se očekává, že se tak stane v lednu. Co se týká klinických znalostí, tak jsou poměrně ještě v plenkách. My víme, že v Africe nezpůsobovala tak klinicky závažná onemocnění jako způsobuje varianta delta u nás. Struktura populace je ale u nás či v Evropě jiná a otázka stále je, co to udělá u nás či na našem kontinentu. Další věc je, že se varianta omikron začíná šířit v západní Evropě, kde se rovněž zatím nedějí těžké klinické průběhy, ale je stále předčasné z toho nějak zcela jednoznačně vycházet. Tady si musíme uvědomit, že doba, kdy se člověk nakazí a kdy případně skončí v nemocnici, jsou zhruba dva až tři týdny u předchozích variant a u omikronu to bude podobné. Čili v tuto chvíli nelze ještě přesně říct, jak závažný klinický průběh u této varianty je," řekl pro ŽivotvČesku.cz ohledně nové varianty omikron respektovaný virolog Jiří Černý.
Minimálně do 3. ledna bude platit současný stav, při kterém mohou na hromadné akce pouze lidé s ukončeným očkováním nebo ti, kteří prodělali onemocnění covid-19 v posledních 180 dnech. Prokázání negativním PCR testem se tak zatím další možností vstupu na akce či do restaurací nestane.
Od pondělí 27. prosince si mohou pro posilující dávku očkování proti covidu-19 přijít lidé starší 30 let po pěti měsících.
Ve středu 29. prosince Fialova vláda posoudí údaje z Británie a Dánska o tom, zda nová varianta koronaviru omikron způsobuje vážné onemocnění u seniorů a rizikových pacientů, a podle toho případně nastaví další protiepidemická opatření. Už od neděle 26. prosince budou mít laboratoře povinnost vyšetřovat pozitivní vzorky u lidí s příznaky covidu-19 testem, který může omikron odhalit.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.