Koronavirus slaví 2. rok: Student z Wu-chanu, první úmrtí i lockdown. ČR jako „best in covid“ utratilo za vakcíny šest miliard
Za dva roky svého »řádění« si onemocnění covid‑19, které způsobuje nový typ koronaviru SARS-CoV-2, řeklo o pozornost celého světa. Virus byl poprvé identifikován v prosinci 2019 v čínském městě Wu-chan a jedním ze »symbolů« první vlny se stal student Daniel Pekárek, který začátek pandemie prožíval přímo v epicentru nákazy. Pro ŽivotvČesku.cz již dříve poskytl rozhovor, v němž popisoval své pocity, když se jedenáctimilionové město ocitlo v lednu 2020 v karanténě. Do Česka koronavirus poprvé přicestoval o pár týdnů později z Itálie a první tři případy nákazy byly prokázány 1. března 2020. Redakce ŽivotvČesku.cz k druhému výročí existence koronaviru přináší přehled vybraných českých milníků.
Neviditelná hrozba zaskočila před dvěma lety svět naprosto nepřipravený. První zprávy z prosince 2019 o nebezpečí, které přináší nový typ koronaviru identifikovaný v Číně, děsily spíše odborníky než laickou veřejnost. To se změnilo záhy, když se k prvním zveřejněným datům o počtu nakažených přidala i statistika úmrtí lidí, pro které vdechnutí virové infekce znamenalo smrt.
Koronavirus do Česka poprvé přicestoval z Itálie. Dnes někteří s nadsázkou rádi ukazují prstem na lyžaře, kteří byli některými »soudci« označováni za viníky zanesení nákazy do ČR (srozumitelněji řečeno: v posledních dvou letech se zejména v období, kdy se v boji s covidem nedařilo, hledali nějací viníci, kteří za epidemii mohou, pozn. red.). Společenským stigmatem se tak stali nejprve lyžaři, následně pendleři pracující v zahraničí a neunikli ani chalupáři. Za vše také mohli neočkovaní a dnes už i zdravotníci či senioři. Ti všichni se v Česku za dva roky boje s covidem stali terčem agresivních výpadů. Ale zpět na začátek...
Leden 2020:
- Opatření kvůli koronaviru poznal na vlastní kůži Daniel Pekárek z Háje ve Slezsku. Je jedním z Čechů, kteří se vrátili na přelomu prvního a druhého měsíce roku do vlasti z Wu-chanu. Student softwarového inženýrství wuchanské univerzity pro ŽivotvČesku.cz před rokem v rozhovoru popsal, jaké se ho zmocnily pocity, když se městem začal šířit do té doby neznámý vir.
"Dozvěděl jsem se o tom v prosinci. Psalo se, že někdo chytl SARS, že to u někoho zaznamenali. Pár lidí si to posílalo mezi sebou, někdo to na Facebooku sdílel v české skupině lidí, kteří žijí v Číně. A tam psali něco ve smyslu, že se to může přenášet očima či ženskými pohlavními orgány. Takže jsem si z toho dělal legraci. Tehdy jsem to nebral vážně, pak se poprvé začalo mluvit o nošení roušky jako o ochranně před nákazou. Pak se ukázalo, že je to jiná nemoc a strach jsem začal mít. A co si vzpomínám, protože jsem v tomhle paranoidní, tak jsem začal u sebe pozorovat symptomy. Nic mi ale nebylo. Spíš jsem měl obavy," popsal, jak prožíval, když se nový typ koronaviru »probudil k životu«.
- V lednu se v ČR zároveň začalo testovat.
Březen 2020:
- První den měsíce se zapsal do paměti mnoha Čechů. Šlo o den, kdy byly prokázány první tři případy nákazy novým koronavirem.
- 10. března po jednání Bezpečnostní rady státu se uzavřely všechny školy kromě mateřských a zrušily se všechny akce nad sto lidí.
- 12. března ve 14 hodin vláda vyhlásila nouzový stav.
- Přesně 22. března zemřel oficiálně první člověk s covidem-19 v ČR.
Duben 2020:
- První vlna epidemie vyvrcholila v Česku kolem 12. dubna, kdy bylo evidováno celkem 4 750 osob nakažených nemocí covid-19, z toho bylo 436 hospitalizováno, včetně zhruba stovky pacientů, kteří byli ve vážném stavu. Česko šilo roušky a modlilo se...
Srpen 2020:
- Výrok „best in covid“ se stal tak slavným, jak sám jeho autor nemohl ani náhodou čekat. Premiér Andrej Babiš se tímto výrokem chlubil 31. srpna na Bledském strategickém fóru. O měsíc později začala v České republice druhá vlna nákazy, významně silnější než na jaře 2020, a Česko se po strmém nárůstu počtu nakažených i zemřelých stalo jednou z nejhůře zasažených zemí na světě s ohledem na počet obyvatel.
Září 2020:
- Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil 21. září, že odstupuje z postu ministra. Ve funkci ho nahradil epidemiolog Roman Prymula, který skončil o měsíc později po skandálu, kdy ho novináři přistihli v restauraci v době, kdy tyto podniky byly nařízeními uzavřeny.
Říjen 2020 - květen 2021:
- Prymulu na postu ministra zdravotnictví nahradil 29. října dětský hematolog Jan Blatný. Vydržel jen do dubna 2021, kdy ho nahradil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Ve funkci se udržel jen do května 2021. Aby se kruh mohl uzavřít, v květnu byl zpět do funkce jmenován Adam Vojtěch.
Prosinec 2020 - prosinec 2021:
- V České republice se začalo s očkováním proti nemoci covid-19 přesně 27. prosince. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiérovi Andreji Babišovi a válečné veteránce Emilii Řepíkové.
Rok 2021 si připsal zásadní milník, kolem kterého se točila prakticky celá epidemie. Tím se stalo očkování proti covidu-19, díky němuž se podařilo snížit počty úmrtí s onemocněním. Ovšem o levnou záležitost rozhodně nejde.
* Za vakcíny proti covidu-19 ministerstvo zdravotnictví jejich výrobcům zaplatilo od zahájení očkování do konce letošního listopadu více než šest miliard korun. Vyplývá to z přehledu zaplacených faktur ministerstva. Od začátku očkování 27. prosince 2020 zdravotníci aplikovali už více než 15 milionů dávek vakcíny. Téměř stejný počet vakcín by měl podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba dorazit v příštím roce. Česko tak bude mít s největší pravděpodobností víc vakcín, než využije. Už letos jich část darovalo dalším zemím.
Svět s covidem-19 v číslech:
Za dva roky pandemie se celosvětově nakazilo nejméně 237 807 252 lidí z nichž onemocnění covid-19 podlehlo 4 823 800.
Plně naočkováných lidí je po celém světě 3 766 763 086. Celkový počet podaných dávek je 8 806 100 479.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.